A német Wochenblatt für Landwirtschaft und Landleben szerint sürgős intézkedésre van szükség a tejpiac egyensúlyának helyreállításához. A lap szerint a német tartományi agrárminiszterek között a legutóbbi tanácskozáson egy kérdésben volt teljes egyetértés, éspedig abban, hogy a tejkibocsátást vissza kell fogni.

Az EU Bizottság erre vonatkozó felhívását a termelők figyelmen kívül hagyták, így a termelőknek fizetett tejár egyes körzetekben 20 cent alá süllyedt, ennyiért senki sem vállalhatja a termelést. A termelők megsegítésére Brüsszel által kidolgozott intézkedések ugyan figyelemreméltóak, de hosszú távon az adófizetők pénzéből aligha finanszírozhatók, és semmit sem változtatnak azon a tényen, hogy tejfelesleg van a piacon.

A piacon lévő tejfelesleg miatt vissza kell fogni a tejkibocsátást – fotó: Shutterstock

A miniszterek azonban csak a megállapításban voltak határozottak, a megoldást illetően a tanácskozást a tanácstalanság jellemezte. Senki sem tudja megmondani, hogy mennyivel kellene a kibocsátást csökkenteni, hogy annak hatására az árak egy elfogadható szintre emelkedjenek. Annyi biztos, hogy ezt Németország egyedül nem képes rendezni, egy uniós szintű megoldásra van szükség, ami – akárhogy is nevezik – csak egy újfajta kvótarendszer lehet.

A lap szerint aki erre egy elfogadható megoldást ki tud dolgozni, az megérdemelné a Nobel-díjat, de sajnos nem kell attól tartani, hogy azt egyhamar megkapja valaki, mivel számtalan bizonytalansági és egymásnak ellentmondó tényező hatását kell figyelembe venni. A piac azonban előbb-utóbb meg fogja találni a kínálat és a kereslet közötti egyensúlyt, „radikálisan és kíméletlenül“. Aki a vesztesége ellenére tovább kitart, az nyer. Megoldás lehet a tejtermeléssel való felhagyás, amely az érintettek számára ugyanolyan fájdalmas lesz.

A magyar tejtermelők helyzetéről bővebben IDE kattintva olvashat.