2015-ben a génmódosított növények együttes vetésterülete világviszonylatban – 19 évi folyamatos növekedés után – a 2014 évi 181,5 millió hektárról 1 százalékkal csökkent. Az agri-biotech alkalmazásikkal foglalkozó nemzetközi szervezet (ISAAA) ezt – a globális vetésterület enyhe visszaesése mellett – az alacsony termékárak hatásával nagyarázza – írja az angol Succesful Farming.

gmo

A vetésterületet tekintve a legfontosabb génkezelt növények közé a szója, a kukorica és a gyapot sorolható – fotó: Shutterstock

Az USA Élelmiszer és Gyógyszer Hatósága 2015-ben jóváhagyta a génkezelt lazac forgalmazását, és már összesen több tucatnyi génkezelt növényfajta használata van engedélyezve a világban. Az EU tagországok közül Spanyolország, Portugália, Csehország, Szlovákia és Románia engedélyezi a génmódosított növények használatát. Az öt ország együttes vetésterülete 2015-ben 143.015 hektárt tett, ami 18 százalékos visszaesést jelent az előző évihez képest. Az EU GMO vetésterületének 92 százaléka Spanyolországban található.

Az ISAAA-t a néhai Borlaug, kutató és növénynemesítő professzor alapította, aki a „zöld forradalom“ jelentős előmozdításáért Nobel-díjat kapott. Borlaug kiállt a biotechnológia mezőgazdasági alkalmazása mellett, és ezzel – becslések szerint – egymilliárd ember életét mentette meg.