Ez év november 10-én, Bukaresten külföldi vendégek részvételével összeült a Román Mezőgazdaság Vezetőségi Fóruma, amelyen az ország mezőgazdaságának és élelmiszer-termelésének mintegy 300 országos és megyei szintű irányítója megvitatta az ágazat helyzetét – írja a bauernzeitung.ch svájci hírportál.

A romániai mezőgazdaság fejlődését több probléma akadályozza, amelyek közül különös jelentőséggel bír a birtokrendszer rendkívüli elaprózottsága és a külföldiek termőföldtulajdonának magas részaránya. Laurentiu Baciu, a Romániai Parasztszövetség (LAPAR) elnöke még a bukaresti irányítás bürokratikus voltát, valamint a földprivatizáció során elkövetett hibákat is idesorolta.

Bár a fórum részvevőinek a Duna-deltában egy 57.000 hektáron működő gazdaságot mutattak be, az átlagos birtoknagyság Romániában 3,6 hektár, és a keresőképes lakosságnak több mint 20 százaléka a mezőgazdaságból él. Ilyen körülmények között

országosan összehangolt, korszerű és árutermelésre berendezett gazdálkodást – az ország kedvező adottságai ellenére – gyakorlatilag lehetetlen folytatni.

Meg nem erősített, illetve nehezen ellenőrizhető adatok szerint az ország összes termőföldjének mintegy 40 százaléka külföldiek tulajdonában van. A román állam ezért törvényi úton kívánja korlátozni a külföldiek termőföldszerzési lehetőségeit, amit a COPA-COGECA fórumon jelen lévő főtitkára is helyesnek értékelt.

Nem földvásárlás formájában viszont a romániai gazdák

a súlyos tőkehiánnyal küzdő mezőgazdaságában nagyon is szívesen vennék a külföldi befektetéseket,

amelyek segítségével – egy helyi nagybirtokos szerint – Romániát a következő 20 évben Európa 10 legfejlettebb országa közé lehetne emelni. Többek között akár egymillió hektárra is fel tudnák futtatni a szója vetésterületét, amelynek révén az EU-tagországok tengerentúli szójaimportját számottevően csökkenteni lehetne.

szója

Egymillió hektárra lehetne növelni a szója vetésterületét – fotó: Shutterstock

A romániai mezőgazdaság előtt álló problémák egy része Magyarországon is visszaköszön. Ezek közül különösen nagy súlyt kell fektetnünk termőföldjeink védelmére, azaz a bukaresti fórumon alkalmazott szóhasználattal az agrárium „gyarmatosításának megakadályozására“. Remélhetőleg a szomszédos országokkal e téren folyó vitát sikerül megnyugtatóan lezárni.