Az új Mariupol

Szeverodonyeck a legkeletibb ukrán város, ami még mindig ukrán kézen van, ám hetek óta erős orosz tüzérségi támadás alatt áll. A támadás hatalmas tüzet okozott az itt található Azot nevű vegyi üzemben, ahol mára már megállás nélkül tombolnak a harcok – mondta el a luhanszki régió katonai közigazgatásának vezetője.

"Szerhij Haidaj az ukrán tévének nyilatkozva ismertette, hogy a szombaton fellángolt tűz az Azot üzem megsérült radiátoraiból kiömlő több tíz tonna olaj szivárgása után kezdődött."

Állítólag civilek százai húzódnak meg az üzemben, miközben Szeverodonyeck vált Oroszország kelet-ukrajnai előretörési erőfeszítéseinek fókuszpontjává. A harcok több mint három hónapja tartanak, miután elbukott Oroszország első kísérlete, hogy elfoglalja a nagyvárosokat, köztük a fővárost, Kijevet. Ehelyett az oroszok most Luhanszk és Donyeck régiókat próbálják elfoglalni, egy hatalmas, többnyire ipari területet, melyet együttesen Donbásznak hívnak.

Szeverodonyeck a legkeletibb ukrán város, ami még mindig ukrán kézen van, ám hetek óta erős orosz tüzérségi támadás alatt áll. Forrás: BBC

Orosz célok

Szeverodonyeck és testvérvárosa, Liszicsanszk elfoglalása közelebb vinné Oroszországot a nyilvánosan emlegetett céljaihoz, és átadná nekik az ellenőrzést Luhanszk felett. Nyilatkozatában Haidaj elismerte, hogy Szeverodonyeck nagy része most éppen orosz kézben van. Az orosz hadsereg azt állítja, hogy Szeverodonyeck összes lakónegyede az ellenőrzése alatt áll.

"Az Azot vegyi üzemet órák óta heves ágyútűz éri" - mondta Haidaj szombaton. Azt nem közölte, hogy voltak-e áldozatok, és hogy a tüzet később eloltották-e."

Ukrán tisztviselők becslése szerint mintegy 800 civil is rejtőzhet az Azot üzem földalatti bombaóvóhelyein, ami erősen emlékeztet a sokáig Mariupolban fennállt helyzetre. A jelenlegi szeverodonyecki helyzetről Haidaj elmondta, hogy

„Nehéz, de kontroll alatt van. Katonáink megnyerik az utcai harcokat, de sajnos az ellenség tüzérsége egyszerűen – emeletről emeletre – szétszedi a csapataink által menedékként használt házakat. Tehát, amikor kiszorítjuk az ellenséget az egyik utcából, elkezdik használni a tankokat és a tüzérséget, hogy házonként megsemmisítsék a területet" - mondta a luhanszki regionális vezető. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt nyilatkozta, hogy az orosz csapatok "nagyon jelentős" veszteségeket szenvedtek a Donbászban. Azt is elmondta, hogy az ukrán erők falvakat és városokat foglaltak vissza a délkeleti Herszon és Zaporizzsja régiókban. Ukrajna mindeközben újabb fegyverekért könyörgött szövetségeseinek, figyelmeztetve, hogy Oroszországnak legalább tízszer több tüzérségi eszköze van, mint nekik.

Szeverodonyeck és testvérvárosa, Liszicsanszk elfoglalása közelebb vinné Oroszországot a nyilvánosan emlegetett céljaihoz, és átadná nekik az ellenőrzést Luhanszk felett. Forrás: Twitter

Az Azot gyár az egyik legnagyobb nitrogénműtrágya-gyártó Ukrajnában. A Cserkaszki Azot néven ismert vegyi üzem a Dmitro Firtas ukrán üzletember tulajdonában lévő Ostchem Holding nagyobb vegyipari holding része. Számos más vegyi üzemet egyesít Ukrajnában és néhány volt szovjet köztársaságban, amelyek műtrágyagyártásra szakosodtak. Ennek az üzemnek az építése 1962-ben kezdődött, és 1965. március 14-én állították elő az első adag folyékony ammóniát. Az üzem neve az ukrán azot szó jelentése is: nitrogén.

"A háború előtt az Azot gyáregységei összességében évente akár 3 millió tonna műtrágya előállítására is alkalmasak voltak. Az üzem termékei Ázsiába, Európába és Amerikába exportáltak."

(Forrás: BBC)