Kiemelte: a hungarikumok népszerűsítése során fontos elérni az ifjúságot, hogy közvetíteni lehessen a nemzeti értékekben rejlő üzeneteket, a múlt örökségét a jelenbe.

A hungarikumtörvény az alulról felfelé építkező közösség szellemiségét támogatja, a hungarikumpiramis működésének közösségi, társadalmi haszna abban is megmutatkozik, hogy azonosítja a származás, az eredet, a minőség, a nemzeti védjegyeztethetőség lehetőségeit – mutatott rá a miniszter.

Nagy István hangsúlyozta, kreativitással, közös munkával lehet értéket teremteni az örökségekből, társadalmi erőforrásokból. Rámutatott arra, hogy a speciális termékek erőforrásai lehetnek egy-egy helyi közösségnek, amennyiben hagyományos termékről van szó, ilyen például a tokaji aszú, a herendi porcelán, a kalocsai fűszerpaprika-őrlemény. Nagy István szerint az a közösség, amely engedi kihunyni hagyományainak parazsát, hamarosan már csak hamut talál önmaga helyén.

Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a Hungarikum Bizottság tagja az ülésen elmondta, a hungarikumok olyan kincsek, amelyek tulajdonságai között lényeges és kiemelkedő a magyar nemzeti jelleg, amely sajátosságával, minőségével, különlegességével öregbíti a magyar nemzet hírnevét, növeli a megbecsülését a világban.

képFotó: Fekete István

V. Németh Zsolt kiemelkedő nemzeti értékek felügyeletéért felelős miniszteri biztos, a Hungarikum Bizottság tagja hangsúlyozta, a tradíciójukhoz való viszonyukkal a nemzetek jövőt is választanak maguknak. A magyar nemzeti karakterjegyek, a hungarikumok nemcsak minket, hanem Európát, sőt az egész emberiséget gazdagítják –jelentette ki a miniszteri biztos.

A Hungarikumok Klubja ülésén bemutatták a Lakitelek Népfőiskola kollégiumainak munkáját, az iskolásoknak szervezett hungarikumvetélkedőket, a Pannon értékhálózat munkáját.

A rendezvényen átadták az idei Hungarikum Média-díjat Borbás Máriának, a közszolgálati média meghatározó személyiségének a hungarikummozgalmat népszerűsítő műsoraiért.