De gondoltak már arra, mi lenne kávé nélkül? A kávé ugyanis nemcsak az a frissítő ital, ami kellemessé teszi a napot, hanem a világkereskedelemben az olaj utáni második legnagyobb mennyiségben megforduló áru. A világ hatvan országában termesztik, és így közvetlenül 25 millió család megélhetését biztosítja – írja a Syngenta blog.

A klímakutatók körében azonban egyre nagyobb az egyetértés abban, hogy az éghajlatváltozás nagymértékben befolyásolja a kávétermést a következő 80 évben. 2100-ra a kávé termesztésére használt föld több mint 50 százaléka már nem lesz művelhető a termőterületek emelkedő átlaghőmérséklete és a hektikus csapadék következtében.

A kanadai tudományos akadémia elemzése szerint Latin-Amerika kávérégióiban a földek több mint 90 százaléka erre a sorsra jut. Etiópia, a világ hatodik legnagyobb exportőre pedig 2050-ig elveszítheti termésének több mint 60 százalékát. Vagyis csak egy generációnyira vagyunk attól, hogy a kávé csak a leggazdagabbak által megfizethető cikk legyen.

kávé

Az éghajlatváltozás nagymértékben befolyásolja a kávétermést a következő 80 évben – fotó: Shutterstock

A felmelegedés azonban a kanadai mezőgazdaság számára előnyöket is hozhat. Így például Kanada lehet a következő ország, ahol a kávét nemcsak pörkölik, hanem termesztik is. Az elkövetkező évtizedben az éghajlatváltozás, valamint „az új technológiák” alkalmazása révén a kávébab termesztése Kanadában is megvalósítható lenne – vélik a klímakutatók.