Az Európai Unió tejexportja a mezőgazdasági termelés értékének jelentős részét teszi ki, ami körülbelül 15 százalék. Az EU vezető tejtermelői – Németország (19%), Franciaország (16%), Lengyelország (7,9%), Hollandia (7,8%) és Olaszország (7,4%) – a 28 tagország termelésének csaknem 60 százalékát teszik ki – írja a Syngenta blog.

Az EU-ban több mint 5000 tejtermék-feldolgozó van, és az Unió tejtermékexportja már lefedi a nyugat-afrikai piac nagy részét, különösen a tejporok esetében. A lap szerint az EU újabban szemet vetett Kelet-Afrikára, különösen Tanzániára és Kenyára mint olyan piacokra, amelyek felvehetik a túlpörgetett tejporgyártás termékét.

A lap attól tart, hogy az olcsó európai tej Kelet-Afrikában éppúgy káros lehet a helyi termelők számára, mint Nyugat-Afrikában. Emellett azt is írja, hogy az EU kihasználja a kelet-afrikai tejtermelés akadozását (amit a kiszámíthatatlan időjárás okoz), hogy a régió piacát tejporral árassza el.

Kenya a tejágazat védelme érdekében 60 százalékos vámot vetett ki a tejporra, ám tavaly a kormány átmenetileg felfüggesztette, miután a szárazság miatt az első öt hónapban 17,5 százalékkal 215,9 millió literre csökkent a tejtermelés a 2016-os azonos időszakban elért 261,9 millió literről.

tejpor

Az EU kihasználja a kelet-afrikai tejtermelés akadozását – fotó: Shutterstock

Míg a kenyai tejtermelés évente 5,5 milliárd litert tesz ki, Tanzániában és Ugandában csak 2 milliárd, illetve 2,2 milliárd literről beszélhetünk. Tanzániában az egyik legalacsonyabb, 47 literes az egy főre jutó éves tejfogyasztási arány, majd Uganda következik 54 literrel, szemben a kenyai 120 literes fogyasztással.