A gyártó cégek azt gondolják, hogy a nyugati fogyasztók számára elfogadhatatlan termékeket bátran elsózhatják a keleti tagországokban, bár azok egyenlő jogú tagjai az Uniónak – írja a politico.eu. A keleti országok elfogadhatatlannak és figyelemelterelőnek tartják azt az érvelést, hogy a gyártók az egyes tagországok igényeihez kívánják igazítani termékeik összetételét.

Az EU törvényi rendelkezései előírják, hogy a gyártóknak – tényszerűen – pontosan tájékoztatniuk kell a fogyasztókat az élelmiszer termékek eredetéről, összetevőiről és minőségi paramétereiről. Ennek megszegőivel szemben a törvény büntetést helyez kilátásba. Ennek ellenére egy 2015-ben egy több országra kiterjedő és azóta egy-egy ország viszonylatában megismételt vizsgálat bebizonyította, hogy az azonos márkájú és azonos csomagolású élelmiszer termékek összetevőit, ízanyagait és eltarthatóságát illetően jelentős különbségek vannak az EU nyugati és keleti felének élelmiszer áruházaiban, éspedig

gyakorlatilag mindig a keletiek rovására.

Néhány példa a kettős mércére: A vizsgálatok alapján az egyliteres Sprite a német szupermarketekben cukorral, Csehországban fruktóz és glükóz sziruppal, vagy aszpartammal és aceszulfámmal volt édesítve. Az Iglo halrudacskák Csehorszában 7 százalékkal kevesebb halat tartalmaztak mint Németországban. A Nestlé és a Coca-Cola által forgalmazott Nestea lemon Csehországban több mesterséges édesítőszert és 40 százalékkal kevesebb teakivonatot tartalmazott mint Németországban. A Kaufland áruház által forgalmazott paprika chipsben a német oldalon 34 százalék napraforgó-olaj tartalmat mutattak ki, a cseh oldalon ugyanebben 14 százalék napraforgó- és 21 százalék pálmaolaj tartalom volt.

élelmiszer

Eddig semmit nem tettek az elfogadhatatlan gyakorlat ellen – fotó: Shutterstock

Az érintett tagországok már több alkalommal felhívták az EU illetékes bizottságainak figyelmét az elfogadhatatlan kettős mércére, egyelőre azonban

nem történt érdemi lépés a probléma orvoslására.

Legutóbb az EU soros elnökségét betöltő Szlovákia több keleti tagország nevében nyomatékosan kifejezésre juttatta, hogy ezt az eljárást, illetve piactorzítást tisztességtelen kereskedelmi magatartásnak tartja, és hathatós intézkedéseket kér annak megszüntetése érdekében.

Ön tapasztalt hasonlót? Ha igen, ossza meg velünk!