Minderről Hajnal Gáborral, a BASF Hungária Kft. marketingvezetőjével az AGROmashEXPO-n beszélgettünk. Szóba jött többek között legújabb fejlesztésük, a Priaxor® is.

Milyen évet zárt a BASF magyarországi agrodivíziója?

Jó év volt számunkra 2017. Végül is teljesítettük üzleti céljainkat. Igaz, nem pontosan úgy, nem olyan struktúrában, ahogy terveztük, mert a tavalyi esztendő nagyon ellentmondásosan alakult.

Milyen szempontból?

Magyarország azon területein, ahol bőséges csapadék, így magasabb hozam szokott lenni, ott szárazság volt, és ez meglátszott a hozamokon is. Azokon a területeken pedig, ahol kevesebb csapadékhoz és alacsonyabb termésátlagokhoz szoktunk, ott rekordtermés volt. E kettő eredményeképpen átlagos lett az év, viszont ehhez a  „váltáshoz” alkalmazkodnunk kellett. Különösen a fungicid gombaölőszer-szegmens sínylette meg a 2017-es időjárást. Ugyanakkor a gyomirtó szerek piaca tovább bővült.

A 2017-es év eseményeit egyébként nagyban befolyásolta a terményárak alakulása. Mind világszinten, mind Magyarországon tovább nőttek a készletek, emiatt a felvásárlási árak csökkentek. Ebben a helyzetben logikus reakció, hogy a termelők próbálták redukálni a költségeiket. Mi pedig igyekeztünk segíteni őket, hogy jó döntéseket hozzanak. Ha például a növényvédelmet vesszük számításba, az a teljes gazdálkodási költségből körülbelül 14 százalékot jelent. Ha ezen 10 százalékot megspórolok, az 1,4 százalék megtakarítás. Miközben egy jól megválasztott növényvédőszerrel 5-10 százalékos termésátlag-emelkedést is el lehet elérni.

Hajnal Gábor: "a BASF évi 500 millió eurót költ kutatás-fejlesztésre a növényvédő szerek területén." – fotó: Agroinform.hu

Működött ez a megközelítés?

Igen, működött. Mi sem bizonyítja jobban, hogy a 12 esztendő óta piacvezető termékünk, a Pictor mind a repcében, mind a napraforgóban tovább tudta növelni piaci részesedését. Pontosan azért, mert a termelők látták, hogy ez megtérülő befektetés.

Milyen évre készülnek 2018-ban?

Azt reméljük, hogy időjárás tekintetében átlagos év lesz, és ezért a tavalyihoz képest egy kicsit növekedni is tudunk.

A BASF számára 2018 az innováció éve.

Egészen új technológiákkal jelenünk meg a piacon. Ezek egyik eleme a Systiva®, amely teljesen újraértelmezi a kalászosok korai gombaölőszeres kezelését. Ugyanis ez egy vetőmagra felvitt gombaölő szer, amely kiegészíti a hagyományos csávázószert. Ezáltal az őszi vetéstől tavaszig védett az állomány a fertőzésektől. Ez különösen enyhe teleken nagyon fontos. Ugyanakkor nagyon komoly élettani hatása is van. Ennek köszönhetően sokkal nagyobb arányban csírázik ki a szem, jóval intenzívebben növekszik a növény, tehát nagyobb hozamot tud realizálni a termelő. Ráadásul kihagyhatja az első gombaölő kezelést tavasszal. Tehát időt, energiát és költséget tud megtakarítani.

De ugye ez nem új termék?

Tavaly már valóban megjelent az árpa védelmére, és a termelők nagy megelégedettséggel használták. Búzára viszont még engedélyezés alatt van. Reményeink szerint a 2018-as szezonra meglesz a jóváhagyás.

Aztán itt van a kalászosok legújabb gombaölő szere, a Priaxor®. Annyira új, hogy ezzel jöttünk az AGROmashEXPO-ra, az egész standunk dekorációja is erről szól. Ahogy a szlogenünk is mondja, ez a jövő gombaölő szere a kalászosokban. Már csak azért is állíthatjuk ezt, mert mint ismeretes, a jelenleg forgalomban lévő összes hatóanyag felülvizsgálati eljáráson megy keresztül az Európai Unióban.

A helyzet úgy áll, hogy az eddig használt szerek 90 százaléka is kieshet a következő években!

A BASF évi 500 millió eurót költ kutatás-fejlesztésre a növényvédő szerek területén. Ennek eredményeképpen született meg a Priaxor®. Ez a legszigorúbb szabályozási feltételeknek is eleget tesz, tehát a termelők hosszú távon tudnak vele tervezni, számolni.

Ez vadonatúj?

Teljesen új a piacon. Noha 2017-ben már megjelent árpára, de a nagy bevezetés idén történik, amikor már a búzával is foglalkozunk. A zászlóslevél megjelenésének idején ajánljuk használni a terméket, hiszen ez a legkritikusabb időszak a kalászosok életében. Ha ekkor megvédjük a növényt, akkor a betakarításig jó eséllyel biztonságban tudhatjuk az állományt. Itt jön be a további nagy előnye a Priaxornak, hogy példátlan hozamnövelő hatással is rendelkezik.

Kiadásnövelő hatása is van?

Ugyanazon a költségszinten adjuk a termelőknek, mint azokat a szereket, amelyeket jelenleg használnak.

Tudnak-e már róla a gazdálkodók?

Sokat tettünk eddig is azért, hogy megismerjék. Tavaly például több látogatást szerveztünk termelőpartnereinknek a németországi kutatási és fejlesztőközpontunkba. Itt az AGROmashEXPO-n is minden a Priaxorról szól.

A Priaxor® példátlan hozamnövelő hatással is rendelkezik." – fotó:  Shutterstock

Milyen termék várható még a kutatás-fejlesztéstől?

Jelenleg már az engedélyezési fázisban van a Revysol®, várhatóan 2021-ben érkezik Magyarországra. A Revysol® kiemelkedő biológiai tulajdonságokkal büszkélkedhet egy sor kórokozóval szemben, kulcsszerepe lesz a betegség- és rezisztenciakezelésben, továbbá megfelel a legszigorúbb előírásoknak és elvárásoknak is. Természetesen a gyomirtó szerek területén is aktív munka zajlik.

A fejlesztésekben majd szerepet játszik az is – már megjelentek a tárgyalásokról szóló hírek –, hogy a BASF megvásárolhatja a Bayer vetőmagüzletágát. Ez újrarendezheti a helyzetet a repcében, és akkor ezen a területen még erőteljesebben jelenhetünk meg.

Mikorra tehető ez a felvásárlás?

Erre most még nem tudok válaszolni, folyamatban van.

Távoli vagy közeli jövő?

Bízom benne, hogy közeli.

Milyen növénykultúrákban van még jelen a BASF Magyarországon?

A kalászosokon túl természetesen a napraforgóban, mind a gyomirtó, mind a gombaölő szerek tekintetében. Itt a legmodernebb technológia a Clearfield Plus, a nemesítőházak új fejlesztései is mind ebbe az irányba mennek, tehát Clearfield Plus hibrideket fejlesztenek. Így bizton számíthatunk arra, hogy a jövőben ezek lesznek a legpotensebb napraforgó hibridek. Ezeket Pulsar Plus-szal felülkezelve korábban nem látott parlagfű elleni hatékonyságot lehet elérni. Ez annak köszönhető, hogy a benne lévő új adjuváns rendszer sokkal gyorsabb felszívódást, erősebb hatáskifejtést tesz lehetővé.

A kertészeti kultúrákban, a szőlőtermesztés területén is nagy erőkkel vagyunk jelen. A Sercadis® nevű termékünk – amelyet 2017-ben már kipróbálhattak a termelők – teljesen újraértelmezi a lisztharmat elleni védekezést. Korábban az volt a bevett gyakorlat, hogy a júniusi bogyóvédelemre koncentráltak felszívódó szerekkel a termelők, amikor már nagymértékben felszaporodott a lisztharmat. A BASF sok éves kutatás eredményeképpen megállapította, hogy

már jóval a fürttünetek megjelenése előtt ott van a fertőzés a lombon,

tehát a májusi megelőző kezeléseket komolyan kell venni. A Sercadis® kétszeri korai alkalmazását ajánljuk, ezáltal a termelő elfelejtheti a lisztharmatot.

Melyik kultúrában piacvezető a BASF?

Szerencsére több kultúrában is. Piacvezetők vagyunk a már említett kalászos gombaölők tekintetében, napraforgóban gyomirtó- és gombaölőszer szegmensekben, valamint szója gyomirtásban és ugyanígy a repcében is, mind a gyomirtó, mind a gombaölő- és növekedésszabályozó szerek esetében. A Butisan® Complete gyomirtó szer például hosszú évek óta sikeresen helytáll, nagyon kedvelik a termelők.

Elérhető a Clearfield technológia repcében is, amely külön erre nemesített Clearfield repcehibridekből áll, és a hozzá tartozó Cleratop gyomirtó szerből. Nagy előnye ennek a technológiának a rugalmassága.

Miből áll a rugalmassága?

Abból, hogy később kell használni, mint a hagyományos gyomirtó szereket. Ezért a termelő csak akkor juttatja ki, amikor már megbizonyosodott arról, hogy az állomány kikelt, jó kondícióban van. Tehát

akkor költ rá, amikor már látja, hogy minden rendben van.

A gombaölő szerek tekintetében a Pictor 12 éve piacvezető, nagyban hozzájárul a repcetermesztés jövedelmezőségéhez. A Caramba® Turbo növekedésszabályozó pedig 2017-ben is újra a termelők elsőszámú választása volt. A napraforgó esetében is mind a gombaölő, mind a gyomirtó szerek tekintetében piacvezetők vagyunk. A gyomirtók esetében a Clearfield technológia a piac 64 százalékát teszi ki. Tehát

Magyarország napraforgó-területének 64 százalékán Clearfield és Clearfield Plus hibrideket vetnek.

A Pictor pedig – mint már említettem – évről évre bizonyítja, hogy növelni lehet vele a napraforgó-termesztés jövedelmezőségét. Céljaink között szerepel az is, hogy a kukorica területén is újra erősebb pozícióban legyünk jelen.

A BASF termékeit mennyire érinti a rezisztenciaprobléma?

Aktívan foglalkozunk a kérdéssel, és olyan technológiákat ajánlunk a termelőknek, amelyekkel hosszú távon is kivédhető a rezisztencia kialakulása.