A különböző növényi kultúrák optimális időben és minőségben történő magágy-előkészítése nem tartozik a legegyszerűbb feladatok közé, különösen nehéz talajviszonyok között. A hagyományosnak tekinthető technológiával és gépekkel optimális talaj-előkészítés nehéz talajviszonyok között legfeljebb kettő-három munkafázisban valósítható meg.

A többszöri munkamenet a káros talajtömörödés mellett, a jelentős üzemanyag-felhasználás és az elhúzódó művelési idő miatt is negatív hatással a technológia gazdaságossága szempontjából. A hagyományos magágykészítők alkalmazásával szemben – többek között – ezen szempontok is az aktív, hajtott művelőelemekkel üzemelő talajművelő gépek előnyét helyezik előtérbe, melyekkel egy menetben lehet megfelelő minőségű magágyat elkészíteni, illetve vetőgéppel kombinálva ugyanebben a menetben a vetést is elvégezni.

A forgóboronák művelő elemeinek meghajtása TLT tengelyről, szöghajtóművek közvetítésével, homlokfogaskerekekkel történik – fotó: Agroinform.hu

Az aktív művelőelemekkel üzemelő gépek kategóriáját képezik a talajmarók, lengőboronák és forgóboronák. Ezek a gépek a működtetéshez szükséges teljesítményt a traktor teljesítményleadó tengelyéről (TLT) kapják, mely kardántengely és hajtóművek közvetítésével jut a művelőelemekhez. A traktorok így kisebb erővel vontatnak, a TLT-n keresztül viszont jobban leterheltek. Ez kisebb mértékű kerékcsúszást és a motorteljesítmény jobb kihasználását eredményezi.

A megmunkálás intenzitása a menetsebesség, illetve a művelőelem kerületi sebességének változtatásával befolyásolható –fotó: Agroinform.hu

A megmunkálás intenzitása a menetsebesség, illetve a művelőelem kerületi sebességének változtatásával befolyásolható, így lehet biztosítani az optimálisnak tekinthető alkalmazási feltételeket. A művelőelem kerületi sebességének változtatása egy főhajtómű segítségével történik. Ez lehet kényelmesebben kezelhető, tolókerekes váltó, vagy az egyszerűbb cserekerekes megoldás. Mivel nincs szükség gyakori váltásra, ezért az egyszerűbb és olcsóbb cserekerekes váltók terjedtek el jobban.

A forgóborona kettő vagy négyes csoportokban függőleges tengely körül, vízszintes síkban egymással szemben forgó művelőelemekkel rendelkezik – fotó: Agroinform.hu

A forgóborona a talajt olyan művelőelemekkel munkálja meg, amely kettő vagy négyes csoportokban függőleges tengely körül, vízszintes síkban egymással szemben forog. A főhajtómű és a művelőelemek között hajtáselosztó egységek biztosítják a kapcsolatot. Ezek lehetnek sorba kapcsolt homlokfogaskerekek, vagy külön hajtóművek.

A TLT és a főhajtómű közti kapcsolat túlterhelés ellen védő, biztonsági kardántengely-nyomatékhatárolóval van ellátva.

A művelőelemek helyes beállítása (kedvező beállítási szög) biztosítja, hogy „nedves talajrészek", illetve növényi maradványok nem kerülnek a felszínre. Ez a tulajdonság lehetővé teszi, hogy a tavaszi munkáknál, időben, hamarabb lehet alkalmazni, mint a talajmarókat.

A forgóborona vetőgéppel jól kombinálható, ami a művelet-összevonásnak köszönhetően jelentős költségmegtakarítást eredményez – fotó: Agroinform.hu

A forgóborona vetőgéppel jól kombinálható, ami a műveletösszevonásnak köszönhetően jelentős költségmegtakarítást eredményez felhasználójának. A vetőgéppel kapcsolt forgóborona alkalmazása esetén a magágykészítés + vetésidő szükséglete a hagyományosnak tekinthető technológiákkal szemben nagyon alacsony. Ezek a gépkombinációk kevésbé függnek a „tábla" méretétől és alakjától, mint a széles magágykészítő gépkombinációk, kevesebb az átállási és menetidő.

A forgóboronával kombinált vetőgéppel, egy menetbe, mintegy 20 százalékkal nagyobb területet lehet megművelni azonos, vagy alacsonyabb költséggel, mint a hagyományos eljárásokkal – fotó: Agroinform.hu

Felhasználási adatok alapján forgóboronával kombinált vetőgéppel, mintegy 20 százalékkal nagyobb területet lehet megművelni ugyanolyan, vagy alacsonyabb költséggel, mint a hagyományos eljárásokkal. Különböző konstrukciós megoldásokkal biztosítható, hogy a talajban helyenként jelenlevő kövek miatti „érzékenység" csökkenjen.

Tarlófeltörési munkáknál az alkalmazási lehetőség korlátozott. Néhány speciális fogkialakítás lehetővé teszi ugyan a tarlófeltörést is, de nagy szervesanyag-tartalom esetén ez sem biztosít megfelelő munkaminőséget, így inkább erre a feladatokra a hagyományos alapművelést biztosító talajművelő eszközök az ideálisak.

Piacterünkön széles kínálatból válogathat, ha talajmarót vagy forgóboronát keres gazdaságába!