A tanulmány megállapítja, hogy a talajok leromlásának fő oka a fejlett országban egyre terjedő monokultúrás gazdálkodás és a túlzott vegyszerhasználat – írja a theguardian.com. A klímaváltozás negatív hatásai és a globális húsfogyasztás növekedéséve súlyosbítják a problémát, mivel a szárazság és a rendkívüli időjárási jelenségek nagyobb gyakorisága tovább rontja a talajok állapotát.

Ennek a tendenciának a folytatódása óriási veszélyt rejt magában az élelmiszerellátás szempontjából, ezért világszerte sürgős és hatékony intézkedésekre van szükség a talajok termőképességének helyreállítása és a terméseredmények javítása érdekében. A legnagyobb gondot az jelenti, hogy a talajleromlást kiváltó művelési módok tulajdonképpen ugyanazt a célt, az élelmiszer-termelés fokozását szolgálták.

erózió

A klímaváltozás tovább súlyosbítja a problémát – fotó: Shutterstock

A legutóbbi 20 évben a mezőgazdasági termékek kibocsátása a háromszorosára, a globális öntözött terület pedig a duplájára nőtt, ami a talajokat kizsigerelte, és termékenységüket mintegy 20 százalékkal csökkentette. Mindez egyértelműen jelzi, hogy a szuperintenzív gazdálkodást hosszabb távon nem lehet folytatni, mivel az az élelmiszer termelés legfontosabb forrását, a termőföldet veszélyezteti.

Az azonos célt szolgáló két különböző megoldás közötti ellentmondást csak úgy lehetséges a feloldani, ha „mindannyiunk érdekében egy lépést visszalépünk, és átgondoljuk, hogyan kezeljük az ellátási kényszer nyomását és a versenyt.”