Az ausztrál Adelaide-i Egyetem kutatói által végzett új, nemzetközi kutatás szerint a világ víztartalékainak 30-50 százalékát minden évben ellopják – írja a hvg.hu a Guardian cikke alapján. A Nature Sustainabilityben megjelent tanulmány ezt a hatalmas eltűnő mennyiséget elsősorban a mezőgazdasági termelés számlájára írja.

A kutatáshoz három esettanulmányt készítettek, az ausztrál gyapotmezőket, az amerikai kender-, és a spanyol eperültetvényeket vizsgálták. Adam Loch, a tanulmány vezető szerzője szerint a klímaváltozás miatt a termelők rá vannak utalva a folyamatos öntözésre, hogy talpon maradjanak és amíg nem történik komolyabb változás ezen a téren addig továbbra is érdekükben áll az illegális kutak fúrása.

A klímaváltozás miatt egyre nagyobb területen szorulnak öntözésre a növények – fotó: Stockxpert

A tanulmány természetesen nem a termelőket teszi felelőssé. A szerzők a fő okok között a társadalom hozzáállását, az intézményi keretet és az abban gyökerező, jövőt övező bizonytalanságot nevezték meg, hogy tudnak-e majd mivel öntözni a gazdák.

A vízhiány már így is égető probléma, amely hatására még inkább rákényszerülnek a gazdálkodók, hogy több vizet használjanak a termelés során. Ez egy ördögi kör, amire sürgősen megoldást kell találni, annak érdekében, hogy a világ vízkészletei megmaradjanak.