A szárazföldi vizekből, a folyók, tavak üledékéből származó szén-dioxid-emisszió tetemes mennyiségét, annak jelentőségét alábecsülték. Németországban az UFZ és Spanyolországban az ICRA kutatóintézet közös kutatása keretében vizsgálták a vizekből felszabaduló üvegházhatású gázok, különös tekintettel a szén-dioxid mennyiségének alakulását. Az eredményekről a Nature Communications lapban számoltak be.

Lényegében nem magából a vízből, hanem azok időnkénti kiszáradását követően az üledékből felszabaduló szén-dioxid mennyiségét mérték, minthogy az üledékekben lévő mikroorganizmusok légzése (respirációja) során sok szén-dioxid szabadul fel.

víz

A klímaváltozás erősödésével a szárazföldi vizek közül várhatóan mind több fog kiszáradni – fotó: Shutterstock

Megfigyelhető, hogy minél nagyobb a szerves anyag mennyisége és minél magasabb a hőmérséklet, annál aktívabbak a mikroorganizmusok, következésképp annál több szén-dioxid kerül a légtérbe.

A klímaváltozás erősödésével a szárazföldi vizek közül várhatóan mind több fog kiszáradni, ezáltal az üledékekből egyre nagyobb mértékű szén-dioxid-kibocsátással kell számolni.