Az Agrár Európa Kft.-től kapott tudósítás szerint a COPA-COGECA ez év első negyedévében egy átfogó elemzést készített az agrártermelők aktuális hangulatáról és jövőképéről az EU-11 tagországában. Az elemzés megállapítja, hogy a tagországok farmerei elégedetlenek a jövedelmi helyzetükkel, és már nem nagyon bíznak abban, hogy ez a helyzet lényegesen jobbra fordulhat.

Az elégedetlenség és lehangoltság okai a mezőgazdaságitermék-árak csökkenésében, az exportpiacok beszűkülésében és a termékek ebből adódó túlkínálatában, illetve a különböző szektorokban jelentkező válságokban keresendők.

Az elemzők az általános hangulat és megelégedettség mérésére egy úgynevezett megelégedettségi/bizalmi indexet használtak, amelyet több mint 8000 gazdának megküldött kérdőívre adott válaszok alapján, félévenként kalkulálnak ki. Ez az index 2001-ben az EU egészére számítva a mínusz 5-ös értékről indult, majd csaknem folyamatosan emelkedve 2014-ben elérte a plusz 5-ös értéket, 2016-ra viszont egy gyors zuhanással megközelítette a mínusz 10-es értéket.

Az egyes tagországok helyzetében jelentős különbségek mutatkoznak, nagymértékben függve az adott ország gazdasági helyzetétől, termékszerkezetétől és exportorientáltságától. A leginkább pesszimista hangulat a felmérés szerint a francia és a német farmerek között uralkodik, akiknek a likviditási helyzete a legutóbbi egy évben erősen romlott (talán ők veszítettek a legtöbbet a tej és húsválság következményeként).

A brit farmerek hangulata 2016 elején 6 év óta a legmélyebb pontra, megelégedettségi indexük a mínusz 14-es értékre süllyedt, mivel úgy gondolták, hogy az EU nem lesz képes úrrá lenni az ágazatot sújtó negatív hatásokon. Belgiumban a gazdák 90 százaléka a közeli jövőben újabb árcsökkenéseket vár. Hollandiában a farmerek hangulata évek óta a legborúlátóbb szintre süllyedt, különösen a sertéstartásban. A hajtatásos és szabadföldi kertészetben és a tejtermelésben a hangulat változó. Az olasz agrártermelők hangulata az egy évvel korábbi optimizmusból 2016 elején a pesszimizmusba csapott át.

gazda

A gazdák több mint harmada nem bízik a helyzet javulásában – fotó: Shutterstock

A megkérdezettek 40 százaléka nehézségekre panaszkodott, főleg az áresések, a csökkent támogatások és az erősödő konkurencia miatt.

Dániában a mezőgazdaság több szektora (hús- és tejtermelés, burgonyatermesztés, fűmag-előállítás, gabonatermesztés) hosszú idő óta stabil fejlődést mutatott. Ezért a tartalékokra támaszkodva és a lassan emelkedő tejtermékárak lassú emelkedése alapján a dán parasztok hangulata az optimizmus felé hajlik. Svédországban a megkérdezett agrártermelők 22 százaléka a saját gazdaságát versenyképesnek tartotta, elsősorban a fiatalok bizakodnak helyzetük javulásában.

Ugyancsak elkeseredettek a magyar termelők is, elsősorban a tej- és a sertésszektor válsága, valamint az uniós támogatások kifizetésének bizonytalansága miatt. A lengyel parasztok hangulata 2015 második félévében nagymértékben romlott, főleg a 2 éve tartó orosz embargó hatására. A megkérdezettek több mint egyharmada nem bízik a helyzet javulásában. Ez tükröződik többek között a gépberuházások visszafogásában. Nagyjából ugyanezt állapították meg a romániai parasztság körében uralkodó pesszimista hangulatról.