A Rabobank június végén elkészült elemzése megállapítja, hogy a tejpiacon az árak lassú emelkedése várható, egyelőre azonban a kereslet nagyon alacsony, a legfontosabb rizikófaktorok pedig még mindig fennállnak. A termelők világszerte a termelés és az export csökkentésével reagálnak az alacsony keresletre és árakra.

A probléma csak az, hogy éppen a legnagyobb termelők tudják legkevésbé visszafogni a kibocsátásukat. Új-Zéland termelése az előző szezonhoz képest mindössze 1,6 százalékkal esett vissza. Dél-Amerika legnagyobb tejtermelő országában viszont a termelési költségek növekedése és a takarmánytermést erősen befolyásoló áradások a kibocsátás számottevő csökkenéséhez vezettek. Kevesebbet termel és exportál Ausztrália is.

A vaj és a sajtok esetében az utóbbi hónapokban a kereslet már bizonyos növekedést mutatott. Valamennyi terméket tekintve azonban a készletek továbbra is növekednek, és elérhetik a 2009. évi rekordszintet, az EU-készletek viszont éppen a vaj- és a sajtkereslet növekedésének köszönhetően kezelhető szinten állnak.

tejtermék

A vaj és a sajtok esetében növekszik a kereslet – fotó: Shutterstock

Az elhúzódó válságból a nagy termelők közül a legszerencsésebben – a Rabobank szerint – az EU lábalhat ki, amelynek tejpiaca egy éven belül visszanyerheti egyensúlyát. Ezt elsősorban a kínai import fokozatos növekedése teszi lehetővé, amely már ez év első félévében is jóval meghaladta az egy évvel korábbi szintet, a második félévben azonban az ázsiai ország vásárlásainak növekedési üteme várhatóan lelassul. A magyar tejtermékexportőrök számára csak egyetlen lehetőség marad, nevezetesen a nagyok által üresen hagyott piac keresése és megtalálása.