A fellebbezés szeptember 23-án, azaz jóval a kéthónapos határidőn belül jutott el a WTO-hoz. A WTO az elítélő határozat indoklásában kimondta, hogy a sertéspestisnek a tagországokban történő előfordulása nem elegendő ok az embargó kihirdetésére, mivel a betegség előfordulása csak szórványos, és az állatorvosi hatóságok által megfelelően kontrollált, így a tilalom legfeljebb csak a fertőzött gazdaságokra vagy körzetekre érvényesíthető. Ezen túlmenően a tilalomnak „jóval erősebb kereskedelemkorlátozó hatása van, mint amennyi az orosz érdekek védelméhez elegendő lett volna“ – írja a pig-world.co.uk angol hírportál.

Minden fellebbezést a héttagú Fellebbviteli Testület három tagjának kell elbírálnia, akik egyike sem állhat kormányalkalmazásban. A WTO-szabályok azt is kimondják, hogy a fellebbezést csak szigorú jogi alátámasztással lehet beadni, így az oroszoknak nem sok esélyük van fellebbezésük elfogadására, azzal legfeljebb a határozat végrehajtását tudják elodázni.

sertés

A WTO kimondta, hogy a sertéspestisnek a tagországokban történő előfordulása nem elegendő ok az embargó kihirdetésére – fotó: Shutterstock

Magyarországot a sertéshúsembargó kevésbé érinti, mint a nyugat-európai országokat, mivel exportunk egyelőre nem jelentős. Nekünk is érzékeny bevételkiesést okozhat azonban bizonyos feldolgozott hústermékek (pl. szalámi) oroszországi exportjának elmaradása. Sokkal fontosabb lenne számunkra az embargó feloldása a zöldség-gyümölcsfélék, valamint a vetőmagvak esetében, amely utóbbiakból valamikor a Szovjetunió egyik legnagyobb beszállítója voltunk. Mivel az embargó indoklása valamennyi termékre ugyanolyan gyengén indokolható, mint a sertéshúsra, a WTO döntése fontos precedenst teremthet a feloldás kikényszerítésében.