Mégis megvan a döntés

Bár kora este még arról szóltak a hírek, hogy hetekig nem várható majd ebben döntés, de hétfőn késő este a Reuters mégis azt tette közzé, hogy az EU vezetői megállapodtak abban, hogy betiltják az orosz olaj importját a 27 tagú blokkba – mondta el Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a vezetők brüsszeli csúcstalálkozóján.

"Ez azonnal lefedi az Oroszországból származó olajimport több mint kétharmadát, ami hatalmas finanszírozási forrást vonva el az orosz hadigépezettől"

- írta Michel a Twitteren. Az EU vezetői megállapodtak abban is, hogy a legnagyobb orosz bankot, a Sberbankot levágják a SWIFT-rendszerről, és betiltanak további három orosz állami műsorszolgáltatót – tette hozzá. Az EU Tanácsának még formálisan is meg kell állapodnia a szankciókról. A megkötött kompromisszum lehetővé teszi Oroszország EU-ba irányuló csővezetékes olajexportjának ideiglenes folytatását, míg a tengeri szállítást az év végére blokkolják, ahogy azt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a hónap elején bejelentette. Von der Leyen a Twitteren azt írta , hogy a vezetők megállapodása „az év végére gyakorlatilag az Oroszországból az EU-ba irányuló olajimportot mintegy 90 százalékkal fogja csökkenteni".

Mentességet kaphattunk

Németország és Lengyelország, melyek részesülhetnek a vezetékes szállításokat érintő mentességből, elkötelezték magukat az északi Barátság kőolajvezeték de facto leállítása mellett – közölte több uniós diplomata nyomán a Politico. Megállapodás született arról is, hogy „a déli ág bezárását a lehető leghamarabb be kell fejezni" – mondta a francia Elysée elnöki palota egyik illetékese.

A déli ág

A Barátság kőolajvezeték déli szakasza Szlovákiába, Magyarországra és Csehországba szállít olajat. Egy EU-tisztviselő közlése szerint Csehország 18 hónapos mentességet kapott a tilalom alól az olajtermékek viszonteladása tekintetében. Magyarország gondoskodott arról, hogy a csővezetékes szállítások megszakadása esetén szükséghelyzeti intézkedés álljon rendelkezésre az ellátás biztonsága érdekében - közölték uniós diplomaták.

"Ez talán azt jelentheti, hogy Orbán Viktor hamarosan bejelent majd valamiféle tengeri olajszállítást érintő exkluzív vis maior jogot, amit Magyarország megkaphatott."

Ezt egyelőre nem tudhatjuk, de hamarosan kiderül. Az orosz olajra vonatkozó embargó életbe lépése Európa egyik legjelentősebb lépése lenne a Vlagyimir Putyin orosz elnök számára az ukrajnai háború folytatásához rendelkezésre álló bevételek korlátozásában. Az olajügy végére ezzel pont kerülhetne. A Magyarországra irányuló olajszállítások leállításáról tovább folynak a tárgyalások, de két hivatalnok is megerősítette a Bloombergnek, hogy a Barátság kőolajvezetéken át Közép-Európába tartó olajszállítmányok addig zavartalanok lehetnek, amíg nem sikerül olyan műszaki megoldást találni, amely kielégíti Magyarország és más tengerparttal nem rendelkező országok energiaszükségletét. A most elfogadott, régóta tervezett lépést Magyarország több hétig blokkolta, azzal érvelve, hogy gazdaságát egy átfogó tilalom a padlóra küldené.

A Magyarországra irányuló olajszállítások leállításáról tovább folynak a tárgyalások, erről később döntenek. Kép: Unsplash

A Magyarországra irányuló olajszállítások leállításáról tovább folynak a tárgyalások, erről később döntenek. Kép: Unsplash

A döntés utáni sajtótájékoztatót itt lehet megnézni:

Kedd reggeli UPDATE!

Orbán Viktor is megszólalt hajnalban, egy Facebookra feltöltött videóban, elmondva, hogy:

"sikerült visszavernünk a Bizottságnak azt a javaslatát, amely betiltotta volna az Oroszországból származó olaj használatát Magyarországon."

"Európa a szankciók miatt egy világgazdasági válság szélén táncol. Ilyen körülmények között kibírhatalan lett volna számunkra, hogyha drágább olajjjal kell működtetnünk a magyar gazdaságot" -mondta a miniszterelnök.

Sikerült visszavernünk a Bizottságnak azt a javaslatát, amely betiltotta volna az Oroszországból származó olaj használatát Magyarországon. Video: Facebook

Ursula von der Leyen üdvözölte a kompromisszumot, megállapodást, és kifejezte a reményét, hogy a  Barátság kőolajvezetéken keresztül továbbra is Európába áramló kőolaj sorsát is sikerül nemsokára rendezni az EU összes tagállamának egyetértésével. Amennyiben így lesz, Magyarország az orosz olaj helyett az Adria kőolajvezetéken Horvátországból tengeri úton kaphat majd olajat, de ehhez először annak a vezetéknek a kapacitását bővíteni kell.

"Ursula von der Leyen 45-60 napra becsülte a kapacitásbővítés munkálatainak időigényét, ami még optimista hozzáállással és fennakadásmentes munkavégzés mellett is merészen optimista jóslatnak tűnik."


45-60 nap múlva július közepe, augusztus eleje lesz, ami még bőven nyár, az őszi-téli fűtési szezon előtt, de Ursula von der Leyen szerint a fentiekhez még társulnia kell "némi beruházásnak" Magyarországon, az olajfinomítóink átalakításának formájában, hogy azok az oroszon kívül más kőolajformák, minőségek feldolgozására is alkalmassá válhassanak. Az Európai Bizottság elnöke szerint Magyarországnak lesz elegendő ideje arra, hogy átálljon más forrásból származó olaj feldolgozására.

Némi kincstári optimizmus - "némi beruházással" kapcsolatban

A "némi beruházásról" egy nemrégiben adott interjúban Hernádi Zsolt a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója is beszélt, aki azt fejtette ki, hogyan lehetne leválni az orosz kőolajról, ami szerinte kettő-négy évbe és több százmillió dollárba kerülhet. A CEO elmondta, hogy ha leáll a százhalombattai és a pozsonyi finomító is, mivel leállt a Barátság-kőolajvezetéken keresztüli szállítás Szlovákia és Magyarország felé, mivel bojkottot hirdettek az orosz olaj vásárlására, az osztrák olajfinomító teljes kapacitással sem bírná ellátni ezeket a piacokat. Az egyéb exportútvonalakon keresztüli behozatalhoz pedig a logisztikák nincsenek még kialakítva.

"A Brent típusú kőolajat nem vagyunk képesek feldolgozni. Az olaj kémiai összetevői, az állaga, a sótartalma, a csúszásképessége, a szállíthatósága, a kéntartalma, a dízel és a benzin kinyerhetősége teljesen eltérő. Ez nem megy egyik napról a másikra, ez hosszú idő és nagyon sok pénz"

A MOL vezér hozzátette: "Ha arról születne döntés, hogy leválunk Oroszországról, ennek a végrehajtása kettő-négy év és sok százmillió dollárba kerül, aminek a megtérülése nulla, és ez önmagában soha nem fog megtérülni. Ezt nem tudjuk holnap megcsinálni. De nemcsak mi. Nem tudja megcsinálni Szlovákia, nem tudja megcsinálni Szerbia, nem tudja megcsinálni Bulgária sem."

"A fentiek fényében persze lehetséges még gyors megoldás, de ahhoz valakinek nagyon mélyen bele kellene nyúlni a saját zsebébe. És az is lehet, hogy az összesbe."

A cikket folyamatosan frissítjük!

(Forrás: Reuters, Politico)