Bátonyterenye egyik parányi utcájában olyan gasztrokuriózum készül, amely Európa-szerte is egyedülálló. Egy egyedi tartósítási eljárásának köszönhetően, a nógrádi városból só nélkül, az eredeti ízt megőrizve kerül csigakaviár a hazai és a külföldi piacra egyaránt. Kékesi Attila az 1990-es években kezdett el ötletelni a csigakaviár tartósítási eljárásán, amelyet aztán 2005-ben tökéletesített, és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala szabadalom védetté nyilvánította a módszert – írja a Nool.

A csigatojások az eljárásnak köszönhetően akár egy évig is megőrzik minőségüket – fotó: Pixabay

A feldolgozandó éticsiga nyers tojásait külföldi tenyészetekből szállítják Nógrádba. A csigatojásokat az üzemben alaposan letisztogatják és egyesével átválogatják. Ezután steril 50 grammos üvegekbe kerülnek, vákumzárasan csomagolják őket majd mennek a pasztörizálóba. Itt az üvegeket vízbe teszik és 75 Celsius-fokon hozzávetőleg két óráig főzik. Egy nap múlva újra megismétlik a folyamatot – mondta az üzemvezető a Nógrád megyei híportálnak.

Ezzel az eljárással képesek megtartani a csigatojások természetes ízösszetevőit úgy, hogy a termék tartósságát a piacon a leghosszabb ideig – akár egy évig – is megőrzi. A felejthetetlen gasztronómiai élvezetet nyújtó csigakaviár akár 80 eurót is érhet. Kékesi Attila szerint az erdei frissességet megidéző csigakaviár önmagában is csemege, de kitűnő kísérője halaknak, húsoknak, sőt desszerteknek is.