Az utóbbi években egyre több olyan élelmiszerrel érintkező tárgyat forgalmaznak, amelyek műanyagból (általában melaminból), valamint bambusz vagy más „természetes alapú” anyag hozzáadásával készülnek. E körben találhatunk például merőkanalakat, evőeszközöket, tányérokat, hordozható poharakat – írja a Nébih közleménye.

Az élelmiszerek és takarmányok gyorsriasztási rendszerében (RASFF) szinte mindennaposak a hozzájuk kapcsolódó bejelentések és hatósági intézkedések, hiszen a melamin és a formaldehid együttes kioldódása sok esetben jelentősen meghaladja a jogszabályban előírt határértéket.

Tilos a műanyagot és bambuszt együtt tartalmazó termékek forgalmazása.

A Nébih a következő negyedévig türelmi időt biztosít a forgalmazóknak, utána szankcionálja illegális árusításukat – fotó: Pixabay

A műanyag alkotóelemhez engedélyezetten hozzáadható anyagokról (ideértve az adalékanyagokat is) külön uniós jegyzék van. A bambusz azonban, több más növényi alapanyaghoz hasonlóan, ezen a listán nem szerepel. Épp ezért minden, műanyag és „nem listás” (növényi) összetevő keverékéből álló termék – az összetevők arányától függetlenül – jelenleg is illegálisan van a piacon.

A Nébih felhívja a magyarországi forgalmazók figyelmét, hogy az előírások betartása érdekében a kritikus termékeket haladéktalanul vonják ki a piacról! Ennek végrehajtására a hivatal a következő negyedévig türelmi időt biztosít, azt követően azonban kiemelten ellenőrzi majd a tiltott termékek piaci jelenlétét, valamint a jogsértő forgalmazókkal szemben eljárást indít.

A rendelkezés az Európai Unió teljes területén kötele