Nagy teljesítménynövekedés a hazai vágóhidakon
A hazai vágóhidakon szinte minden állatfajból többet dolgoztak fel, mint egy évvel korábban. A legnagyobb növekedést a baromfi- és a juhágazatban mutatta a statisztika.

Új államilag elismert szója-, len- és őszikáposztarepce-fajták
2018. március 7-ei ülésén a Fajtaminősítő Bizottság Szántóföldi Növények Szekciójának állásfoglalása alapján a hatóság a következő szója-, olajlen- és őszikáposztarepce-fajtákat részesítette állami elismerésben, államilag elismert fajtákat vonta vissza, illetve a következőket új fenntartó jegyezte be.

Szükség van a gombatermesztés fejlesztésére
A hazánkban megtermelt gomba 90 százaléka csiperke, 7-8 százaléka laska és 2-3 százaléka valamilyen egzotikus gombafajta, például, shiitake. A támogatások révén pedig a gombatermesztési technológiákat is fejleszthetik a termelők.

A Brexit után is szükség lesz az uniós munkaerőre
Közös nyílt levélben szólította fel a brit kormányt hétfőn száznál is több brit mezőgazdasági szövetség annak biztosítására, hogy az ágazat a brit EU-tagság megszűnése után is akadálytalanul alkalmazhasson EU-állampolgárokat.

Hogyan védhetjük meg a dió- és a gesztenyefát?
Akár a nyár végéig is injektálhatjuk a vadgesztenyéinket? – kérdezik egyre többen. Kétségkívül rügypattanáskor szívódik fel és terjed szét a fában a legintenzívebben a rovarölő szer, és ekkor az első nemzedék károsítását is ki tudjuk védeni.

dió

Diógubacsatka – fotó: Zsigó György

A magyar mezőgazdaságot a támogatások tartják életben
Jelenleg a magyar mezőgazdaságot a támogatások tartják életben, ami nélkül működésképtelen lenne – jelentette ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója Debrecenben. Gyuricza Csaba a 25. debreceni jubileumi búzatanácskozáson utalt rá, az ágazat kibocsátása 2600 milliárd forint, az összes támogatás pedig 600 milliárd. A szakember riasztónak nevezte, hogy 1990 óta világszinten 70 százalékkal nőtt a mezőgazdasági kibocsátás, Magyarországon 30 százalékkal csökkent.

Várhatóan jövőre indulhat az aszálymonitoring-rendszer
Az aszály elleni védekezésben érdemi előrelépést hoz az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) által létrehozott újszerű, komplex vízhiány-előrejelző rendszer. Ennek éles indulás előtti tesztelésében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) is közreműködik a következő hónapokban. A NAK tapasztalatai, javaslatai beépülnek majd a rendszerbe, hogy a felhasználók, gazdálkodók a számukra legfontosabb információhoz juthassanak hozzá a nyílt – várhatóan 2019 tavaszán induló –, ingyenesen elérhető internetes felületen.

Nincsen embere, de vészesen közeleg a szüret? (+Videó)
Ismerős a probléma, több száz kertészet küzd ugyanezzel a gonddal. Olyan szakmai szervezetet mutatunk, ahol minden kérdésre a kertészetekkel közösen találnak megoldást! Attól még, hogy úgy néz ki, a tavaszi fagyokat megúsztuk, még sajnos nem dőlhetünk hátra – hiszen több gyümölcsös kultúrában vészesen közeleg a szüret, ám sok helyen még nincsen meg a munkára alkalmas dolgozói létszám...

Növényvédelmi előrejelzés: Nem tett jót az időjárás a gyümölcsültetvényeknek
Most volt az a hét, amikor az időjárás valamit pótolt a régóta elmaradt esőkből az Alföld déli részén. Ez konkrétan 20-35 mm csapadékot jelentett az emlegetett száraz vidékeken. Az Agroinform.hu 2018. 22. heti növényvédelmi előrejelzése.

növény

Először a tafrina miatt, majd a sztigminás levéllyukacsosodás hatására bekövetkezett levélhullás után kopasz az őszibarackvessző – fotó: Agroinform.hu

EP: A mezőgazdaság forrásait a jelenlegi szinten kell tartani
Az Európai Parlament elfogadta szerdán a 2021-2027. közötti többéves költségvetési keretre vonatkozó, nem jogalkotási állásfoglalását, amelyben hangsúlyozza, hogy a mezőgazdaság és a kohéziós politika finanszírozását legalább a jelenlegi szinten kell tartani.

Fordulat a GMO-vitában?
Megengedően nyilatkozott az agrárminiszter a precíziós nemesítésről, szerinte támogatandó a biotechnológia, ha egy élőlényen belül hajtunk végre változtatásokat. Nagy István bizottsági ülésen beszélt arról, hogy nem génmódosításról (GMO-ról), hanem támogatásra érdemes növénynemesítésről beszélhetünk akkor, ha egy adott élőlényen belül hajtunk végre biotechnológiai változtatásokat és így módosul a genetikai összetétele.

Nagy István: a termelés színvonalában fel kell zárkóznunk
A hazai területhasznosítás, a termelési színvonal az elkövetkező 10-15 év alatt el kell hogy érje az Európai Unió fejlett országainak szintjét – mondta Nagy István agrárminiszter az AGÓRA kereskedelmi konferencián. A miniszter megnyitó beszédében hangsúlyozta, stratégiai kérdés a magyar mezőgazdaság versenyhátrányának leküzdése.

Június 19-ig lehet szankciómentesen javítani az egységes kérelmet
A korábbi évekhez hasonlóan az idei évben is sor kerül az egységes kérelmek előzetes ellenőrzésére, mely a beadott kérelmek pontosítását, illetve a szankciók elkerülését hivatott segíteni.

A román-ukrán-magyar határnál találtak újabb fertőzött vaddisznót
A 12-14 hónaposra becsült elhullott állatot a magyar határtól hat, az ukrán határtól tíz kilométernyire lévő Kissár (Noroieni) községhez tartozó erdőben találták. Az ANSVSA szerint a vaddisznó vélhetően az ukrajnai vagy a magyarországi erdőkben élő fertőzött állománytól kapta el a fertőzést.

Előrelépés a burgonya-vírusrezisztencia kutatásában
A Debreceni Egyetem AKIT Nyíregyházi Kutatóintézetének laboratóriumában olyan molekuláris genetikai markereket fejlesztettek, melyekkel egyrészt kimutatható a burgonya M- és S-vírus-fertőzöttségének mértéke, másrészt elkülöníthetők a rezisztens és fogékony fajták.

burgonya

A burgonya mozaikosságát okozó vírusok a világ minden termesztővidékén előfordulnak – fotó: Shutterstock

Miért nem ered jól a palánta?
A zöldségnövényeknek egy tekintélyes részét palántáról szaporítjuk azért, hogy korábban és biztosabban teremjenek. Így palántáról szaporítjuk a primőr paprikát és paradicsomot, a tökféléket vagy azokat a fajokat, amelyek magról vetve nem érnének be az őszi fagyokig (pl. padlizsán, paradicsom alakú paprika).

Öt százalékkal vágnák meg a Magyarországnak nyújtott agrártámogatásokat
Csökkentené az Európai Bizottság a Magyarországnak szánt támogatási keretet a 2021-2027-es időszakban, viszont a kis és közepes méretű gazdaságok, illetve a fiatal termelők támogatása elsőbbséget fog élvezni.

Heti gépészeti híreinket megtalálja a gépészeti összefoglalónkban.