Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) bemutatta a szikes talajok világtérképét – egy kulcsfontosságú eszközt a szikesedés megállítására és a termelékenység javítására.

Szikes talaj

A magas sótartalom miatt a talajok termőképessége csökken – Fotó: pxfuel.com

A térkép szerint mintegy 1 milliárd hektár elszikesedett talaj van szerte a világon. Nagy részük a sivatagos vagy félsivatagos területeken található Afrikában, Ázsiában és Latin-Amerikában. Mindemellett a térképről leolvasható, hogy világszerte az öntözés alatt lévő talajok 20-50%-nak magas a sótartalma, ezzel globálisan több mint 1,5 milliárd embert akadályozva az élelmiszertermelésben.

A több mint 110 ország és partnerek együttműködésében létrejött térkép révén szakértők képesek lesznek beazonosítani azon helyeket, ahol fenntartható talajgazdálkodásra van szükség és erről tájékoztatni az érintett döntéshozókat.

A bemutatóra a Szikes Talajok Globális Szimpóziumának nyitónapján került sor, mely október 22-ig tart.

Innovatív megoldásokat kell keresnünk az agrár-élelmezési rendszerek hatékonyabbá, befogadóbbá, ellenálllóbbá és fenntarthatóbbá tételéért – mondta Csü Tong-jü, a FAO főigazgatója a virtuális szimpózium megnyitóján.

Elhangzott továbbá, hogyha a víz minden élet forrása, a termőtalaj minden teremtmény anyja. És az egészséges talajok elengedhetetlenek az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljainak eléréséhez, továbbá a FAO ehhez kapcsolódó célkitűzéséhez, hogy javítsunk a termelésen, a táplálkozáson, a környezeten és mindenki életén, kivétel nélkül.

A magas sótartalom miatt a talajok termőképessége csökken, veszélyeztetve a globális harcot az éhezés és a szegénység ellen. Emellett rontja a vízminőséget és a biológiai sokféleséget a talajban, és hozzájárul a talajerózióhoz.

Szikers talajok térképe

A térkép szerint mintegy 1 milliárd hektár elszikesedett talaj van szerte a világon – Fotó: FAO szikes talajok világtérképe

A szikesedés gyorsan és több tényező miatt indulhat be. Megtaláljuk az okok között

  • az emberi mulasztást
  • a műtrágyák túlzott és helytelen használatát
  • az erdőírtást
  • a tengerszint növekedést,
  • a tengervízzel kevert talajvízzel való öntözést
  • a klímaváltozást is.

A szimpózium célja a probléma megoldása számos eszköz (köztük a figyelemfelhívás, fenntartható talajazdálkodás) révén. A három nap során szó lesz a fenntartható talajgazdálkodásról szóló önkéntes ajánlásokról, míg egy fotópályázat révén a résztvevők képes bizonyítékokkal szolgálhatnak a talajok elszikesedésének hatásaira.