Megjelent az Európai Unió Élelmiszercsalás Elleni Európai Hálózat (Food Fraud Network) 2018. évi jelentése, amely betekintést nyújt az Igazgatási Segítségnyújtási és Együttműködési Rendszer (Administrative Assistance and Cooperation System, AAC) segítségével végzett információcserékbe.

A kérelmek száma 2016-hoz képest (167 darab) jelentős emelkedést mutatott. A legtöbb kérelem (45 darab) a „hal és haltermékek” esetében történt, amelyet a „hús és hústermékek” (41 darab), illetve a „zsírok és az olajok” (30 darab) követtek. A termékekkel kapcsolatosan a félrecímkézés (42 százalék) a leggyakoribb probléma, amelyet a dokumentációs elégtelenségek (20 százalék) és a nem engedélyezett kezelések, technológiák alkalmazása (13 százalék) követett.

A 2013 óta működő rendszer segít felderíteni a határokon átívelő agrár-élelmiszerláncot érintő jogszabálysértéssel járó szándékos csalásokat. Az önkéntes részvételi alapon működő hálózatban hazánkat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) képviseli.

A jelentés itt tekinthető meg.

Nem kell a legrosszabbra gondolni a csalásokkal kapcsolatosan, de a félrecímkézés hibája is ide sorolható – fotó: Shutterstock