Drasztikus ötletek

A nyugati országoknak be kell zárniuk nagykövetségeiket, és haza kellene küldeniük Oroszország diplomatáit - vélekedett a Guardian. A lap szerint már egyáltalán nem számít, hogy mit mond Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, a nemzetközi politikai közösség véleménye az orosz agresszióról egyöntetű:  a múlt héten több mint 140 ország ítélte el Moszkvát az ENSZ-ben. Csak Észak-Korea, Szíria, Fehéroroszország és Nicaragua szavazott a támogatásra.

Oroszország kudarcot vallott a csatatéren és elbukott az ENSZ-ben is” – mondta tömören Barbara Woodward, az Egyesült Királyság nagykövete. Mégis, e hatalmas háborúellenes konszenzus ellenére, melyet a világ országainak háromnegyede támogat; annak ellenére, hogy ünnepélyesen kijelentették, hogy a legutóbbi atrocitások elfogadhatatlanok, és Oroszország annexiói jogellenesek; és annak ellenére, hogy a Kreml őszintén beszél a tárgyalásokról,

a harcok leállítására és a valódi békefolyamat megvalósítására irányuló érdemi lépések továbbra is hiányoznak.

Emmanuel Macron, Franciaország elnöke is próbálkozott, de ismételt telefonhívásai mind eredménytelennek bizonyultak, és csak rosszallást szültek az elhibázott békéltetési kísérletek miatt. Ahogy már mi is beszámoltunk róla, Antonio Guterres ENSZ főtitkár egyetlen eddigi sikere Oroszország fekete-tengeri gabonablokádjának feloldása is veszélyben forog. Akik Kínában reménykedtek, azok is csalódni kényszerültek, mivel a leértékelt orosz olajat élvező Peking pusztán csak aggodalmát fejezte ki – summázta a Guardian. Sajnos az izraeli Naftali Bennett sem járt sikerrel a béketeremtésben.

A Guardian szerint már egyáltalán nem számít, mit mond Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, a nemzetközi politikai közösség véleménye az Orosz agresszióról egyöntetű.

A Guardian szerint már egyáltalán nem számít, mit mond Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, a nemzetközi politikai közösség véleménye az Orosz agresszióról egyöntetű. Kép: Wikimedia

Az okok keresése

Az ok, amiért nincs béke – a diplomácia kudarca – az angol lap szerint az, hogy Vlagyimir Putyin nem akarja, hogy működjön. Azóta, hogy az Egyesült Államok először figyelmeztetett az invázióra, az orosz elnök visszautasított minden erőfeszítést az ügyek békés megoldására. Az EU, a G7-országok, a NATO védelmi miniszterei mind sürgős tárgyalásokat folytattak a múlt héten, de csupán korlátozott előrelépést értek el a felerősödött orosz bombázásra válaszul. Új szankciók, több rakétavédelmi eszköz, szóbeli figyelmeztetések; minden szokásos nyomásgyakorlási eszközt bevetettek, mindannyian döbbenetüket fejezték ki. Ugyanakkor,

Az egyetlen erőteljes nem katonai fegyver, ami még mindig tartalékban van, annak a beismerése hogy a diplomácia kudarcot vallott

- véli az angol lap. A soha nem látott vagy tapasztalt szigorúságú szankció azzal fenyeget, hogy Moszkvát elszigetelik az összes amerikai, európai és G7-diplomaták visszavonásával, az összes nyugati nagykövetség bezárásával és az orosz tisztviselők kiközösítésével a nemzetközi fórumokon, beleértve az ENSZ-t is.


Ennek értelmében minden orosz diplomatát egyidejűleg utasítanának ki, ami a közölt tervek szerint egyben semlegesítené azokat a kémeket, bérgyilkosokat és szabotőröket, akik fedezékül használják az orosz nagykövetségeket. A Guardian újságírója szerint ők követhették el a hónap elején a szabotázsakciót Németország vasúthálózata ellen, bár ezt eddig nem sikerült bizonyítani.

Azóta, hogy az Egyesült Államok először figyelmeztetett az invázióra, az orosz elnök visszautasított minden erőfeszítést az ügyek békés megoldására.

Azóta, hogy az Egyesült Államok először figyelmeztetett az invázióra, az orosz elnök visszautasított minden erőfeszítést az ügyek békés megoldására. Kép: Wikimedia

Felégetni minden hidat?

A hagyományos érvet – miszerint létfontosságú a kommunikációs csatornák fenntartása az ellenséggel – Oroszország esetében a Guardian feleslegesnek ítéli, mivel a lap szerint az orosz diplomaták nem hallgatnak a nyugatra vagy annak diplomatáira, nem osztják ugyanazokat az alapfeltevéseket a tényekkel, az igazsággal és a jogszerűséggel kapcsolatban. A globális műholdas megfigyelés és a digitális lehallgatások korában a Moszkvába delegált diplomatákat ráadásul anakronisztikusnak és feleslegesnek ítélik. A Guardian arra is figyelmeztet, hogy ráadásul bármikor lezárhatják Oroszország határait, nyugati küldötteket ejthetnek túszul.

Az angol lap politikai véleménye szerint ha valóban szükség van egy beszélgetésre a Kreml-lel, mindig ott van a telefon, és Putyin elnök nem engedhetné meg magának a teljes diplomáciai elszigetelődést, mivel ez károsíthatná a kapcsolatokat Kínával és Indiával.

És bár talán ez nem változtatna meg azonnal mindent, a politikai nyomás erősen megnőne Oroszországon. A Guardian szerint az ukránoknak figyelmen kívül kellene hagyniuk a frontvonalak „befagyasztását” vagy más diplomáciai kompromisszumokat.

(Forrás: The Guardian)