Újabb ASP-vel fertőzött házisertések a magyar határnál
Afrikai sertéspestis (ASP) jelenlétét erősítették meg egy Bihar (Bihor) megyei házisertés-állományban. Az elrendelt megfigyelési körzet egy része Hajdú-Bihar megyébe is átnyúlik, sertésállomány azonban nem található az érintett területen.

Előrejelzés készült a borszőlő-felvásárlási átlagárakról
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) közzétette honlapján a 2018. évi szüretre vonatkozó borszőlőátlagár előrejelzését. Az idei előrejelzés már borvidéki bontásban tartalmazza az egyes fajtakörök várható átlagárát (középárát). Az előrejelzés az elmúlt évi felvásárlások adataira, az ez év júniusában elvégzett országos termésbecslés és készletfelmérés adataira, valamint a kedvező export-import folyamatokra alapozva készült.

Nem kell fizetni a házi kutak engedélyeztetéséért, a gazdák haladékot kaptak
Két éve húzódik a vita róla, most eldőlt: nem kell engedélyeztetni a kútfúrást 80 méteres mélységig házi használat esetén. A gazdák viszont nem mentesülnek az engedély alól. Gazdasági célú használat esetén tehát megvan a lehetőség arra, hogy a korábban engedély nélkül létesített kutak utólagos fennmaradási engedélyt kapjanak bírság kiszabása nélkül.

Nehéz védekezni ez ellen az új kártevő ellen
Először 2012-ben találtak Magyarországon pettyesszárnyú muslicát (Drosophila suzukii), azóta pedig súlyos károkat tud okozni hazánkban is több vékony héjú gyümölcsfélében, így a málnában, szederben, áfonyában is. A vegyszeres védekezés lehetősége erősen korlátozott, többek között az élelmezésügyi határidők és a kis kultúrákban engedélyeztetett rovarölő szerek kis száma miatt.

kártevő

A pettyesszárnyú muslica az élő gyümölcsben fejlődik ki – fotó: Pesti Jánosné

Akár 5,5 tonna repcehozam üzemi körülmények között
A Magyar Kukorica Klub 2018 júliusában négy helyszínen végzett terméstanúsítást a RAPOOL Hungária Kft. megbízásából. A RAPOOL hibridrepce-fajtasorok termésének betakarítása és mérése üzemi mezoparcellákról történt.

A rovarpusztulás megzavarhatja az élelmiszerlánc egyensúlyát
Németország egyes körzeteiben a pillangók, bogarak és méhek állománya több mint 70 százalékkal csökkent, ami maga után vonhatja más fajok (pl. madarak) állománycsökkenését is. Ennek megakadályozása érdekében szorgalmazni kell a környezetkímélő gazdálkodás előtérbe állítását és a biodiverzitás megőrzését.

Idén is problémát okoznak a termelőknek a seregélyek
A seregélyek komoly kártételt okoznak a mezőgazdaságban. Bár rengeteg kártevőt elpusztítanak, amint érni kezd a napraforgó, a szőlő és a sok gyümölcs, a zsákmányszerzés könnyebbik módját választják, és még mielőtt szüretelnének a termelők, már learatják a termést.

A saját szemével láthatja Mezőhegyes gyönyörű búzáit! (+Videó!)
Bőtermő, ugyanakkor jó minőségű búzák, amelyek elérhetők bármely gazdálkodó számára? Ezeket a fajtákat mutatták be a gazdálkodók számára egységes képet mutató, szemet gyönyörködtető bemutatóparcellákon Mezőhegyes környékén.

Valós tapasztalatok a precíziós gazdálkodásról
Már javában készül a PREGA 2018 könyv, amely a legnagyobb hazai precíziós gazdálkodással foglalkozó szakmai konferencia előadásainak összefoglaló kiadványa. A PREGA 2018 – Precíziós Gazdálkodási és Agrárinformatikai Konferencia és Kiállítás a precíziós gazdálkodás gyakorlati megoldásait és megtérüléseit mutatta be.

Jó szőlőtermés várható, de figyelni kell a szürkerothadásra
Idén hetekkel korábban kezdődhet a szüret az ország legtöbb borvidékén. A szőlő csaknem mindenhol megfelelő állapotú, így mennyiségben és minőségben is jó évet várnak a termelők – derül ki a Syngenta helyzetképéből.

szőlő

Idén minden fajta előrébb tart a fejlődésben a szokásosnál – fotó: Shutterstock

Az uniós bíróság GMO-nak minősítette az új génszerkesztési technológiákat is
A mutagenezis útján nyert szervezetek genetikailag módosított élőlényeknek (GMO) minősülnek, ezért az uniós GMO-irányelv hatálya alá tartoznak, így vonatkoznak rájuk a szabályozásban szereplő kötelezettségek is – közölte döntését az Európai Unió Bírósága szerdán.

Növényvédelmi előrejelzés: Vigyázzunk a szőlőre, nagy a fertőzési nyomás!
Most még több erőfeszítést igényel a termés megvédése, amelyet támad a szürkepenész, a darazsak, és az időjárás is kedvező körülményeket teremtett a fertőzéshez. Az Agroinform.hu 2018. 30. heti növényvédelmi előrejelzése.

Növényvédelmi továbbképzés indul
A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara növényvédelmi továbbképző (hosszabbító) tanfolyamot indít a „zöldkönyves” végzettséggel rendelkező szakembereknek. A II. kategóriás növényvédő szerek forgalmazására, vásárlására és felhasználására jogosító engedéllyel rendelkező szakemberek továbbképzése 2018. augusztus 15-én, szerdán 9 órakor indul.

Hogyan védekezhetünk a repce fómás betegsége ellen?
A fómás betegség komoly termésveszteséget okozhat a repcetermesztésben, a fertőzés terjedését a megfelelő, rezisztens hibridek használatával is gátolhatjuk. A DALTON egy igazán impozáns és különleges repcehibrid a RAPOOL kínálatában. Csúcstermésre kódolt, magas olajtartalommal rendelkező típus.

A páratartalom – amiről mi, zöldségtermesztők gyakran megfeledkezünk
A Kárpát-medencében évtizedek, sőt egyes fajok esetében évszázadok során alakultak ki az éghajlati adottságokhoz igazodó zöldségtermesztési technológiák. Klímánk feltűnően gyors változásai szükségessé teszik a jól bevált módszerek felülvizsgálatát, módosítását, esetleg újragondolását.

paradicsom

A paradicsom esetében jelentős különbség van a kiültetést követő egy-két hét és a későbbi, terméskori páratartalom-igény tekintetében – fotó: Shutterstock

NAK: Elfogadhatatlan az agrártámogatások csökkentése
Az Európai Unió Közös Agrárpolitikája (KAP) 2020 után alapvetően átalakul. A mezőgazdasági termelőknek a közeljövőben még a jelenleginél is szigorúbb feltételeknek kell megfelelniük ahhoz, hogy a támogatásokat megkapják.

Nem könnyű megfelelő munkaerőt találni az agráriumban
A mezőgazdaság speciális ágazat, ezért a munkaerő kiválasztásánál is sajátos szempontokat kell figyelembe venni. A 2018. szeptember 25-én megrendezendő AgroHR Konferencia a mezőgazdaság munkaerőpiaci kihívásaival és aktuális trendjeivel foglalkozik.

Pályázati felhívás a génmegőrzési feladatok ellátására
A génmegőrzéssel kapcsolatos tevékenységek fontosságát elismerve az agrárminiszter a 2018. évi központi költségvetés terhére nyílt pályázati felhívást tett közzé, a pályázatban leírt támogatás fő célja a mezőgazdasági, kertészeti, erdészeti termelés hazai növényi biológiai alapjainak, genetikai anyagainak megőrzése, fenntartása és fejlesztése.

Heti gépészeti híreinket megtalálja a gépészeti összefoglalónkban.

Indexkép: Pixabay