Az utóbbi időben több elemző és hírportál tette fel a kérdést: Ki a felelős az európai tej túltermelésért? Az AgrarHeute egyszerűen megadja a választ, bemutatva, hogy az ez év március 31-vel végződött szezonban az EU teljes kibocsátása – a kvótamegszüntetést kihasználva – 3,8 százalékkal, azaz 6,1 millió tonnával nőtt az előző szezonhoz képest. A nagy tejtermelő országok közül Írország 18, Hollandia 12, Németország 4, Franciaország pedig 1%-kal termelt többet az egy évvel korábbinál. A probléma gyökerét tehát itt kell keresni.

Szinte elképesztő, hogy ez év márciusában, amikor már fél Európa fuldokolt a tejtengerben, Írország 28,3, Hollandia pedig 16,8%-kal termelt többet mint az előző év márciusában.

Tovább mélyül az európai tejpiac válsága – fotó: Shutterstock

Emellett nyilván hivatkozni lehet, és kell az orosz embargóra és a kínai import visszafogására is, mivel ezek együttesen az európai felesleg jelentős részét képesek lennének felvenni. Arról is szó esett többször és több fórumon, hogy az Oroszország elleni szankciókat legfőbb ideje lenne felfüggeszteni. Ez annál is inkább időszerű, mert az oroszok 1 milliárd dolláros (!) beruházással (nagyrészt külföldi tőkével és thaiföldi kivitelezéssel) egy óriási tejtermelő és  feldolgozó komplexumot terveznek felépíteni a Moszkva melletti Rjazanyban, amelynek a méretezését talán még befolyásolhatná a szankciók felfüggesztése vagy feloldása.

A fentiek egyértelműen arra utalnak, hogy az európai tejválság aligha szüntethető meg a kibocsátás kötelező korlátozása nélkül, az Oroszországi szankciók felfüggesztésében pedig nincs idő további halogatásra.