A nagykereskedők – a fogyasztók tiltakozása ellenére – továbbra sem riadnak vissza a tisztességtelen kereskedelem eszközeinek időnkénti alkalmazásától – derül ki az Osztrák Fogyasztóinformációs Egyesülés (VKI) jelentéséből, melyet a topagrar.at közölt.

Az áruházakban gyakran találkozhatunk burkolt áremeléssel, megtévesztő csomagolással, pontatlan eredetmegjelöléssel és egyéb trükkökkel. Az is előfordul, hogy a fő összetevők között olyan anyagok is fel vannak tüntetve, amelyek legfeljebb 1 százalékban vannak jelen az adott termékben. Összesen mintegy 1.200 termék esetében találtak különösen bosszantó hibákat.

Néhány példa a leggyakrabban felmerült fogyasztói panaszokra:

A Nestlé vaníliajoghurtját 71 százalékos tejtartalommal hirdetik, az összetevők között azonban a tej nincs felsorolva, és a gyártó cég, fogyasztói panaszra 65 százalékos tejtartalmat deklarált.

A Spar natur pufulecként hirdetett (magyarul talán extrudált kukoricának fordítható) termékének csomagolásán piros-fehér-piros mezőben „osztrák termék“ felirat, a hátsó oldalon viszont származási országként RO (Románia) szerepel.

A Milupa Aptamil tejbekása csomagolásának átvilágítása kimutatta, hogy a doboz csak egyharmad részben van megtöltve.

Gyakori a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat, hiába a sok szabály – fotó: Shutterstock

Az is többször előfordul, hogy egyes termékeket (pl. tejet) a nagyáruházak önköltségi áron alul árusítanak. Legutóbb Írországból jelentettek ilyen eseteket egyes friss zöldségféléknél, de Magyarországon is van erre jócskán példa, legutóbb a tartós tejek alacsony felvásárlási ára miatt elégedetlenkedtek a tejtermelők. Ezeket a VKI összegyűjti, és hetenként közli a gyártó céggel, eddig azonban kevés eredménnyel.

Kelet-Közép-Európában külön probléma emellett, hogy egyes nagy nyugati cégek azonos márkájú élelmiszer termékei gyengébb minőségű változatban kaphatók a szupermarketekben, mint a nyugati országokéban. Egy 2015-ös felmérés bebizonyította, hogy az azonos márkájú és azonos csomagolású élelmiszertermékek összetevőit, ízanyagait és eltarthatóságát illetően jelentős különbségek vannak az EU nyugati és keleti felének élelmiszer áruházaiban, gyakorlatilag mindig a keletiek rovására.