A Közös Agrárpolitika 2023-2027-es időszakában számos új előírással, gyakorlattal és támogatási lehetőséggel kell megismerkedniük a hazai termelőknek. A megfelelő tájékoztatás érdekében az Agrárminisztérium, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Kincstár közösen összeállított egy KAP gyakran ismételt kérdések gyűjtemény (egy GYIK-et), amelyben a KAP-pal kapcsolatban leggyakrabban felmerülő kérdéseket és válaszokat gyűjtötték össze.

A folyamatosan frissülő tematikus gyűjteményben többek között a Feltételességet, az AÖP-t és a Fiatal mezőgazdasági termelői gyakorlatot érintő kérdés-válasz párokat olvashatják az érdeklődők.

A KAP GYIK innen tölthető le.

Néhány kérdés, ami a KAP gyakran ismételt kérdések között szerepel:

  • Melyek azok a vizes területek, melyek kis vizes élőhelyként elszámolhatóak?
  • Van-e minimum terület nagyság a Feltételesség előírásainak és követelményeinek történő megfelelés esetén?
  • Ha a termelő vállal minden választható gyakorlatot, de annak csak egy részét teljesíti, akkor milyen szankciókra számíthat?


  • Érvényes-e a vállalás, ha csak csávázószerként használom a mikrobiológiai készítményt, és azt 2023 őszén elvetem a szántóterületem több, mint 50 %-án?
  • Választhatja-e az AÖP-ben az ügyfél a méhkímélő növényvédőszerek alkalmazását ha a kukorica vetőmagja rovarölő szerrel is csávázott?
  • Tavalyi karbamid számla elfogadható-e?

Ugyanakkor a szerzők hangsúlyosan felhívják a figyelmet arra, hogy a dokumentumban található kérdésekre adott válaszok tájékoztató jellegűek, minden esetben a vonatkozó jogszabályban foglaltak az irányadóak!

Indexkép: Pixabay