Holland gyümölcstechnológiai vállalatok és a Michigani Állami Egyetem együttműködnek az almatermesztés precíziós mezőgazdasági kutatásában.

A precíziós gazdálkodás nemcsak a szántóföldön, de gyümölcsösökben szintén érvényesíthető a megfelelő módszerekkel. Ennek eredményeként nemcsak egyenletesen egészséges faállomány és szinte azonos fejlődési, növekedési ütem érhető el, hanem egyenletesebb terméseloszlás és termésméret is.

Az Aurea Imaging, a Munckhof Fruit Tech Innovators és az EFC – mind holland cégek – a Michigani Állami Egyetemmel együttműködve bemutató projektet indítottak, amelynek célja a precíziós mezőgazdaság alkalmazásának vizsgálata több almafajta, köztük a Kanzi alma termesztésében az Egyesült Államokban.

A kísérleti projekt keretében bemutatásra kerül a teljesen automatizált, fákhoz igazodó virágritkítás és növekedésszabályozás. Továbbá drónfelvételeket, adatelemzést és GPS-technológiával ellátott, automata gyümölcsészeti permetezőgépeket is használnak majd. A bemutatóra Mike Wittenbach és Ronald Rasch gyümölcstermesztők gazdaságában kerül sor egy 4 hektáros kísérleti parcellában.

Drónfelvételek az egyes fák virágsűrűségének regisztrálásához

A holland Aurea Imaging vállalat április vége és május eleje között drónfelvételek segítségével virágzási és növényállapot-térképeket készít, hogy felmérje az egyes fák virágsűrűségét és életerejét. A térképeket az egyetem kutatói, az Aurea Imaging és a gyümölcstermesztők közösen fogják kiértékelni, és a termesztőkkel konzultálva határozzák meg a minimális virágsűrűség küszöbértékét.

A virágsűrűség-küszöbérték alatti fákat automatikusan kihagyják a ritkítás során, míg a küszöbérték feletti fákat precíziós technikával végzett kezelésben részesítik. A küszöbérték alatti fákat növekedésszabályozóval kezelik a magasabb és egyenletesebb terméshozam érdekében.

A növekedésszabályozóval történő kezelés ugyanakkor megakadályozza, hogy a gyümölcsfák túlságosan és hirtelen növekedésnek induljanak, így elkerülhető a gyümölcsök alacsony növekedési és érési üteme, valamint a túlságosan nagy gyümölcsök.


A virágtérképek automatikus átalakítása feladattérképekké a Munckhof automata permetezőgép számára

A virágtérképek automatikusan digitális feladattérképekké alakulnak át a Munckhof automatikus VariMAS permetezőgépéhez. Ezt a permetezőgépet azért választották a demóprojekthez, mert nagymértékű elsodródáscsökkentő képessége és pontossága mellett alacsony permetszer- és üzemanyag-fogyasztással rendelkezik.

A Munckhof VariMAS permetezőgép GPS-technológiával van felszerelve, amely a digitális térképek alapján pontosan felismeri a gyümölcsfákat. Az új, gyors, 0,2 másodperces reakcióidővel rendelkező, egyfúvókás vezérlés lehetővé teszi a rendkívül pontos, szelektív permetezést minden egyes fa esetében.

A Munckhof permetezőgép teljesen automatikusan hajtja végre a permetezési stratégiát minden egyes zónában. Ez garantálja, hogy minden egyes fa a megfelelő permetezési stratégia alapján kerüljön permetezésre.

A térképek magasabb és egyenletesebb gyümölcstermést eredményeznek

A kísérlet validációs paraméterei közé tartozik a virágfürtök száma, a fa magassága, a hajtáshossz, a gyümölcsök száma, valamint a gyümölcsök színe és mérete. A precíziós mezőgazdaság ezen alkalmazása magasabb terméshozamhoz, egyenletesebb és jobb minőséghez vezet, és csökkenti a permetezőszerek használatát is.

A  korábbi hollandiai tesztek 12 és 65 százalék közötti termésnövekedést eredményeztek, míg a fák növekedésszabályozása egyenletesebb és egészségesebb gyümölcsösöket eredményez, bizonyítottan magasabb terméshozamokkal.

Forrás: www.globalagtechinitiative.com

Indexkép: Pixabay