Ezek a sorok július utolsó napjaiban íródnak. Ilyenkor a legtöbb gazdaságban már túlvannak az aratási ebédeken. Idén országosan az őszi búza 30%-a még a táblákon van, és vannak olyan megyék – Vas, Veszprém és Nógrád –, ahol a termés fele nincs még a raktárakban. Májusban a legbátrabbak sem jósolták volna, hogy az őszi árpa országos termésátlaga közel 5,6 t/ha lesz, és a legfrissebb adatok szerint a búza termésátlaga is elérheti az 5,3 t/ha-t. Vannak megyék, ahol ez az eredmény 6 tonna felett lesz.

búza

Mi történt a kalászosokkal a tenyészidőben?

Nem szabad elfelejteni, hogy az ősz és a kora tavasz nagyon ideális feltételeket teremtett az őszi kalászosok fejlődéséhez. Amikor megérkezett a közel 3 hónapos aszály, a termést meghatározó legfontosabb elemeken, a bokrosodáson, a kalászméreten, a kalászonkénti szemszám kialakulásán már túl volt a növény. Azokban az állományokban, ahol a megfelelő tápanyag is rendelkezésre állt, sokkal kevésbé jelent meg a hosszú aszályos periódus terméscsökkentő hatása.

Az árpát még kevésbé viselte meg ez az időszak, aminek köszönhetően sok helyen rekordmagas, 10-11 t/ha termést takarítottak be. A középérésű búzáknál még nagyon sokat segített a júniusi csapadék is, hiszen az ezerszemtömeget jelentősen növelte, és a Hl tömeg is magas lett.

Mit tehetünk, hogy kalászosaink sikeresen alkalmazkodjanak a változó körülményekhez?

Először is el kell dönteni, hogy mi a termelési cél és a megcélzott termésátlag, és ahhoz kell fajtát és a fajtához illeszkedő technológiát választani. Azok a partnereink, akik betartották az adott fajtára vonatkozó technológiai ajánlásokat, az idén is elérték vagy meghaladták a 9-10 tonnás termésátlagot.

Az egyik legfontosabb technológiai elem a vetésidő. A korai – szeptember 25.-október 10. – közötti vetéssel megnyújtjuk a bokrosodási időt, ezzel növelve a kalászt képző oldalhajtások számát. A késői vetéssel, bármennyire is próbáljuk növelni a tőszámot, nem tudjuk ugyanazt a kalászszámot elérni. A vetésidő változásával mindig figyelnünk kell a tőszám-korrekcióra is.

Frenetic

A fenti diagram jól mutatja, hogy a Frenetic fajtánknál (KITE kizárólagosság), bizonyos tőszámokon a megkésett vetés akár 2,5 t/ha terméskiesést is okozhat. Az is jól látszik, hogy az ideális vetésidőben a tőszám csökkentésével sem szenved el az állomány jelentős veszteséget. A Frenetic fajtánál egyértelműen kimondható, hogy termesztését mindenképp korai vetésben javasoljuk.

Basilio

A nagyon közkedvelt és hatalmas területen termesztett Basilio fajtánk (KITE kizárólagosság) vetésidő és tőszám szempontjából is sokkal plasztikusabb búza. Természetesen itt is a korai vetés az ideális, de ha mégis novemberre csúszna a vetés, ez a fajta kicsit emelt tőszámmal jól kompenzál. A Basilio-nál a tőszámot így nem érdemes 4,5 millió csíra/ha fölé emelni.

Concret

Az újdonságok közül mindenképp érdemes kiemelni a Concret fajtánkat, ami az előbb említett két búzával ellentétben középérésű. A megkésett vetésnél alacsonyabb tőszámmal sokkal jelentősebb a termésvesztesége. Ezzel szemben korai vetésnél a tőszám növelésének szintén elhanyagolható a hatása.

Az Isterra fajták ajánlott tőszáma 3,6 – 4,5 millió csíra/ha. Ez a csíraszám abban az esetben eredményez tökéletes kelést és bokrosodást, ha a korai vetésidőt kiegészíti a jó minőségű magágy, a megfelelő vetési technológia és az őszi gyomirtás.

A vetésidővel és tőszámmal összefüggésben szintén érdemes megemlíteni az elővetemény kérdését. Az idei évben a legnagyobb termésmennyiségeket repce, borsó és hibridkukorica után mértük. Ezek korán lekerülnek, ezért ideálisak a korán vetendő búzák számára. Aki úgy dönt, hogy a későn lekerülő kukorica vagy napraforgó után vet (ez a többség), fokozottan kell figyelnie a vetésidő-tőszám- fajta összhangjára.

Részletes technológiai ajánlásainkat, a fajtáink idei eredményeit megtalálja a honlapunkon. 
www.isterra-seeds.com

Virágné Pintér Gabriella 
kereskedelmi vezető