Nincs ezzel baj, ez igenis örvendetes dolog! Amivel viszont baj van, és sajnos igen nagy ez a baj, hogy mindenki mást ért ezen kifejezés alatt.

A tudományos területen mozgó szakemberek, mivel széles külföldi szakirodalmat és kutatási eredményeket tanulmányoznak, ezért a precíziós mezőgazdaság alatt pont azt értik, amit kell!  Azt a technológiát, és itt hangsúlyozottan TECHNOLÓGIÁRÓL van szó és nem csupán technikáról, gépekről, eszközökről, amelyek segítik a mezőgazdasági termelés optimalizálását, akár táblán belüli kisebb egységekre lebontva. Mért adatok felhasználására alapozva, olyan döntés-előkészítő rendszer, amely segíti a szakembereket a helyes döntések meghozatalában. NEM hozza meg a döntést helyettünk, csak segít nekünk! (Sokat hallom gyakorló gazdáktól, hogy "majd megvárjuk, mire elterjednek a drónok, és azok elintéznek mindent". A kérdés, hogy miért pont a drónok megjelenése billentené át ezeket az embereket a merev elutasításból a lelkes felhasználás irányába?)

drón

A precíziós technológiák segítik a szakembereket a helyes döntések meghozatalában – fotó: Shutterstock

A nagy gépgyártók hazai képviselői, szinte kivétel nélkül ráállították a marketing gépezetüket erre a fogalomra, mert érzik, hogy nem maradhatnak ki ebből, mert akkor hátrányba kerülnek a versenytárakkal szemben. Saját meglátásom szerint ők a GPS technológiát eszközként használják a gépeladások támogatására. Az olyan gépforgalmazástól független cégek, mint az Agromatic Automatizálási Kft. mindig az adott feladatra adnak el eszközt. Ez egy óriási hozzáállásbeli különbség.

De mit is értenek precíziós mezőgazdaság alatt azok, akik a sor végén vannak: a termelők? Sajnos már az előző mondatban is kiderül az egyik probléma. A termelők többnyire az információs lánc legvégén helyezkednek el. Többnyire sem idejük, sem energiájuk nincs, hogy komolyan körbejárják ezt a témát. Mire lenne nekik szükségük? A gépgyártó független GPS alapú eszközök mellett nekik elsősorban egy független szaktanácsadó kellene. Ők lennének azok, akik a komplex technológiát adaptálják majd az adott környezetben az emberre, területre, igényekre.

Precíziós gazdálkodás a gyakorlatban című rendezvényünkön szeretnénk megmutatni, hogy ez a komplex technológia miből áll össze. A nap során szó lesz az alábbi témákról:

- Általánosságban a GPS-es eszközökről. Megmutatjuk, hogy az automatikus kormányzáson túl milyen lehetőségek vannak.

- Kezelőfelületek és munkagépek közötti kommunikáció variációk az előírt feladatok elvégzésére.

- Munkagépek a követelményekre alkalmassá tételének lehetőségei.

- Helyspecifikus vetéstechnikában rejlő előnyök.

- Homogén termőzónák kialakításának módszerei.

- Milyen információkat nyerhetünk ki az adatokból?

Az előadások összeállításánál az előadók kiemelt figyelmet fordítottak a gyakorlati jellegű felépítésre. A rendezvény 2017. február 23-án a PREGA utáni napon kerül megrendezésre a budapesti Aquaworldben. Részvételi díj: 25 000 Ft.

Részletes program és jelentkezési információk itt: agromatic.hu/tanfolyam

Az esemény médiatámogatója az agroinform.hu portál.