Az ázsiai nagy cukortermelő országokban jelentkező szárazság miatt a globális cukortermelés ebben a szezonban minden bizonnyal jóval az előrejelzett szint alatt marad – írja a The Land hírportál. India, a világ legnagyobb cukortermelő országa rendszeresen jelentős mennyiségű cukrot exportál, ebben a szezonban viszont importra kényszerül, amely akár a 6 millió tonnát is elérheti.

Bár Brazília termése valószínűleg 2,4 millió tonnával, azaz mintegy 6 százalékkal meghaladja az egy évvel korábbi szintet, a dél-amerikai országban azonban sohasem lehet előre kiszámítani a cukornád-hasznosítási arányt a bioetanol és az étkezési cukor között, és a brazil reál árfolyamának ingadozása is erősen bizonytalanná teszi a piacra kerülő cukormennyiséget.

Az USDA ez év májusi elemzése szerint  Kína, India, az EU, Oroszország és az USA együttes importja elérheti a 20 millió tonnát, amit Brazília és néhány kisebb termelő ország kibocsátási többlete nem lesz képes ellensúlyozni. Bár a cukor világpiaci árai jelenleg általában a szerződéses szint körül mozognak, több körzetben azonban 30 százalék fölötti áremelkedés következett be.

cukorrépa

Nőhet a hazai cukor -önellátottság – fotó: Shutterstock

Tekintettel arra, hogy Magyarország 12 cukorgyárából az elhamarkodott privatizálás után megmaradt egy üzem a 300 ezer tonnás belső fogyasztási igényből csak 100 ezer tonnát tud megtermelni, a cukor világpiaci árának emelkedése hazánkat is érzékenyen érintheti. Ezért is van nagy jelentősége annak, hogy a Kabai Cukorgyár várhatóan újra magyar kézbe kerül, amelyről jelenleg előrehaladott tárgyalások folynak. Ha ez sikerül, akkor egyrészt növelni tudjuk cukorból az önellátottsági szintet, másrészt a gyár körzetében lehetőség nyílik a vetésszerkezet diverzifikálására és – a cukorrépa termesztésének és feldolgozásának munkaerő-igényét tekintve – a foglalkoztatottság növelésére.