Erdős Norbert hozzátette: olyan gasztronómiai termékeket vizsgáltak, amelyek karácsonykor és szilveszterkor keresettek, így például húst (friss, főtt és pácolt húsokat), virslit, szaloncukrot és pezsgőt.

A termékeknél érzékszervi és 176 esetben laboratóriumi vizsgálat is történt, utóbbiról elmondta, hogy 38 esetben darált diót, 41 esetben mákot, 20-20 alkalommal pedig virslit, bejglit és kókuszreszeléket is ellenőriztek.

A dió vizsgálatánál szerezték a legrosszabb tapasztalatot: a 38 ellenőrzött tételből 12-nél találtak problémát, ezek majdnem fele importtermék volt, amely részben Ukrajnából, részben az Egyesült Államokból, részben pedig Moldovából érkezett. Az államtitkár ezért elrendelte a dió célellenőrzését.

illusztráció: Pixabay

A téli szezonális ellenőrzésen 649 vendéglátóhelyet vizsgáltak. A legkirívóbb eset egy Komárom-Esztergom megyében található koreai vendéglátóhely volt, ahol 136 jelöletlen terméket találtak, ezért annak működését felfüggesztették. Erdős Norbert elmondta, hogy a következő szezonális ellenőrzés április környékén, húsvétot megelőzően várható.