A káposztafélék nemcsak értékes táplálék- és vitaminforrást jelentenek, hanem olyan vegyületeket (másodlagos metabolitokat) is kitermelnek, amelyek a növények növekedésében nem játszanak szerepet, de jelentős részben természetes védelmet nyújtanak a kártevők (főleg a levélrágók) ellen – írja az agroxxi.ru.

káposzta

A kutatók azt szeretnék elérni, hogy hasonló önvédelmi mechanizmusok más növényeknél is kialakuljanak (a kép illusztráció) – fotó: Shutterstock

Az orosz Vavilov Intézet kutatói a német Leibniz Intézettel együttműködve tanulmányozzák ezeket a keresztesvirágú növényekre, leginkább pedig a káposztafélékre jellemző, önvédelmi forrásokat, amelyek az ilyen növények keserű ízét és erős illatát adják. A közös kutatásokhoz felhasználják a két intézetben felhalmozott genetikai anyagokat. A másodlagos metabolitok pontos szerepének megismerése azonban további kísérleteket és beható tanulmányozást igényel.

A projekt most kezdődő, hároméves új szakaszában a kutatók azt igyekeznek elérni, hogy hasonló önvédelmi mechanizmusok más növényeknél is kialakuljanak. Amennyiben a szóban forgó mechanizmusokért felelős géneket sikerül azonosítani, akkor – Anna Artyomjova, a Vavilov Intézet illetkékes osztályvezetője szerint – erre reális esély mutatkozhat. Az orosz és német kormányzati szervek által támogatott projekt sikere jelentős mértékben csökkenthetné a növényvédelem költségeit.