A Hotel Magyar Király Szálló különtermében találkoztak a térség szakemberei, hogy részesei lehessenek a könyvbemutató alkalmából szervezett szakmai ünnepnek, s elsők között vásárolhassanak a könyv számozott példányaiból. A bemutató házigazdája, Bakonyi István, a MANOK-Növényorvos Kft. ügyvezetője nyitotta meg a találkozó programját.

Bakonyi István

Bakonyi István, a MANOK-Növényorvos Kft. ügyvezetője

Röviden ismertette a könyv megjelenésének történetét, méltatva a szerző rovartani munkásságát és személyes szakmai együttműködő-készségét, majd az elnöki teendőket is ellátva felkérte Pénzes Béla egyetemi tanárt, a mezőgazdasági tudományok kandidátusát a könyv ismertetésére. Ebből idézzünk ide néhány gondolatatot:

„Több évtizedes szakmai tapasztalatát megosztva pályatársaival született meg a Károkozó rovarok a mezőgazdaságban című könyv. A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Fejér Megyei Területi Szervezetének is meghatározó szerepe volt a könyv megjelentetésében.

A szerző a címhez hűen a mezőgazdasági növénytermesztésben gyakran előforduló rovarfajokkal kapcsolatos, sokéves, gyakorlati tapasztalatait és széles körű tudását felhasználva, tömören összefoglalta mindazokat a feltétlenül szükséges ismereteket, amelyek megalapozzák a károsítók elleni integrált növényvédelem megvalósítását.

A kártevőket rendszertani sorrendben tárgyalja, és a rovarrendszertant mint eszközt használja a kártevő rovarfajok védekezéséhez szükséges ismeretek közlésére. Az egyes kártevőkkel kapcsolatos ismeretek közül csak azokra szorítkozik, amelyeknek a környezetbarát növényvédelem megvalósításában szerepe van. Így tömören, bekezdésekkel tagoltan ír a kártevő és a tápnövény kapcsolatáról, a kártétel formáiról, a felismerés, életmód, védekezés, valamint előrejelzés lehetőségeiről.

A könyv nem receptet ad a kártevők elleni védekezésre, hanem számításba veszi a megoldást jelentő lehetőségeket. Szakmabeli kollégának tekinti az olvasót, a praktizáló növényvédelmi szakembert, és arra biztatja, hogy a táblaszintű felmérései alapján, a helyi sajátosságok figyelembevételével saját maga hozza meg a legjobb döntést, a kézikönyvben bemutatott védekezési lehetőségek közül.

Szeőke Kálmán könyvéből a mezőgazdaság gyakorlatában dolgozó, növénytermesztéssel és ezen belül növényvédelemmel foglalkozó szakemberek sok hasznos információt meríthetnek.”

A könyvismertetés után Aponyi Lajos, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara főtitkára szólt a könyv szakmai jelentőségéről, kiemelve annak hiánypótló szerepét napjaink szakirodalmában. Tartalma és szerkezeti felépítése méltán a rovartani tankönyvek sorába emeli a munkát.

A rendezvény a szerző köszönő szavaival fejeződött be, majd a könyvvásárlók dedikációra váró hosszú sora zárta be a könyvünnepet.