Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a tárca hétfői sajtótájékoztatóján bejelentette, a Klíma- és természetvédelmi akcióterv vállalásai közé tartozik az egyszer használatos műanyagtermékek kivezetése is, amely a múlt héten benyújtott törvényjavaslat alapján 2021 nyarán kezdődik meg – írja az MTI.

Július 1-jén megkezdődik az illegális hulladéklerakók felszámolása – fotó: Pixabay

A miniszter hangsúlyozta, hogy az akciótervhez kapcsolódva megkezdték a hulladékgazdálkodási ágazat racionalizálásához szükséges intézkedések kidolgozását. A közeljövőben induló lépések közül kiemelte, hogy július 1-jén megkezdődik az illegális hulladéklerakók felszámolása. Ugyancsak ekkortól hozzák létre a hulladékgazdálkodási hatóságot, amelynek feladata lesz egyebek között a hulladékgazdálkodási ágazat ellenőrzése. Palkovics László kitért arra is, hogy

radikálisan átalakítják a műanyagpalackok, fémdobozok és üvegek használatának rendszerét, lehetővé teszik azok visszaváltását, a tesztidőszak a tervek szerint jövő júliusban kezdődik.

Boros Anita, az Innovációs és Technológiai Minisztérium építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára az egyes egyszer használatos műanyagok forgalomba hozatalának betiltásáról szóló törvényjavaslatról szólva hangsúlyozta, hogy az iparági szereplők támogatását bíró ütemezés több felkészülési időt biztosít a technológiaváltáshoz, amelyet forrásokkal is ösztönöznek.

Az egyes egyszer használatos műanyag eszközök kivezetése az EU-s szabályozással összhangban történik – fotó: Pixabay

A munkahelyek megtartása érdekében így elkerülhető, hogy a hazai műanyagipari vállalatok működése ellehetetlenüljön – mondta.

Az Index értesülései szerint Országgyűlésnek májusban már benyújtottak egy törvénytervezetet, amely a februárban elfogadott klíma- és természetvédelmi akcióterven alapult, és már tartalmazta az egyszer használatos műanyag eszközök forgalomba hozatalának betiltását, azonban ezt a kormány nevében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes visszavonta.

Ez a javaslat már az uniós előírásban javasoltnál előbb cselekedett volna és 2021. január 1-től betiltotta volna az egyes egyszer használatos műanyag eszközök (például szívószálak, evőeszközök, fülpiszkálók és lufipálcák) forgalomba hozatalát. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleménye ezután a járványhelyzetre hivatkozva indokolta a halasztást.