Az Illinois-i Egyetem kutatói megállapították,  hogy a klímaváltozás nyomán a gyomosodás a korábbinál sokkal nagyobb veszélyt jelent a növénytermesztés eredményeire és jövedelmezőségére – írja az eurekalert.org hírportál.

permetezés

Veszélyesen szaporodik a herbicid-rezisztens gyomok száma – fotó: pixabay.com

Nagyobb erővel kell fellépni a gyomok ellen

Illinois államban a legutóbbi 26 év gyomirtási adainak utólagos elemzése azt mutatja, hogy a kezelések nem megfelelő hatékonysága miatt mintegy 41 százalékos terméskiesés következett be. Ezért a növényvédőknek most nagyobb erővel kell fellépniük a gyomok ellen, éspedig lehetőleg a mérgező vegyszerek alkalmazásának egyidejű csökkentésével, illetve lehetőleg herbicidmentes technológiák alkalmazásával.

A védekezés egyre nehezebb

Ugyanakkor azonban Marty Williams professzor, a Science of the Total Environment folyóiratban megjelent tanulmányában megállapítja, hogy a védekezés egyre nehezebb, mivel veszélyesen szaporodik a herbicid-rezisztens gyomok száma, melyeknek terméscsökkentő hatását a szárazság és a hőség tovább erősíti, mivel ilyen körülmények között bizonyos gyomok még inkább elnyomják a termesztett növényeket.

Szeretnéd bővíteni a tudásodat az előremutató mezőgazdasági technológiák tapasztalataival?

Ha igen, Neked szól a PREGA Konferencia és Kiállítás!

Találkozz személyesen azon szakemberekkel, akik a precíziós gazdálkodásban már több éves tapasztalatot szereztek!

Időpont: 2022. május 11-12.

Tudj meg többet az év agrárdigitalizációs eseményéről!

www.prega.hu

Szója: a gyomosodás hektáronként 958 kg terméskiesést okozott

Aaron Hager professzor, a tanulmány társszerzője szerint korábban úgy látszott, hogy a szója valamivel hosszabb ideig bír ellenállni a gyomok hatásának, mint a kukorica.

Tekintettel azonban a gyomrezisztencia erősödésére és a legutóbbi károsodások adataira, nagyobb mennyiségű gyomirtó szer használatát kell javasolni a szójatermesztőknek. A szója kezdeti fejlődési stádiumában tapasztalt vízhiány mellett ugyanis a gyomosodás hektáronként 958 kg terméskiesést okozott. A szakértők végül is azt állapították meg, hogy a gyomok elleni küzdelemben nem elegendő csupán a herbicidekre támaszkodni.