Rendkívül kedvezőtlen a tavasz eddig a méhészek számára – mondta Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke az InfoRádiónak. A szokatlanul hideg idő miatt alig volt tavasz, a 10 fok körüli vagy annál hidegebb idő, a szemerkélő eső, és a szél miatt a méhek nem tudtak kirepülni a kaptárból. Egyes északi megyékben eddig mindössze 3, a kedvezőbb fekvésű déli megyékben pedig 7-9 napja volt a méheknek.

Méhész munka közben.

Alig lesz tavaszi, repcevirágzás előtti méz – fotó: Shutterstock

Külső nektár és virágpor nélkül nem tudnak fejlődni a méhcsaládok, generációk maradnak ki, így akácvirágzásra nem lesznek úgynevezett kijáró méhek. Ráadásul a kora tavaszi fagyok idén is sújtották az akácosokat. Bár a károk végső felméréséhez néhány napot még várni kell, Bross Péter szerint az már látszik, hogy az akác, legalább 50-60 százaléka elfagyott, ha pedig még jön éjszakai fagy, akkor az már végzetes lesz.

A méhgenerációk kimaradása nemcsak az akácméznél okoz majd problémát. Repcevirágzáskor sem lesz elég kijáró, virágport gyűjtő méh, ami az amúgy is gondokkal küzdő hazai méhészek helyzetét tovább rontja. Tavaszi, repcevirágzás előtti méz (vagyis a fűzfák, gyümölcsfák virágaiból származó nektárból készített méz) alig-alig lesz 2021-ben – mutatott rá a szakember.