Ezért is igen ígéretes az a módszer, amellyel a kártevőket távol lehet tartani, el lehet riasztani a megtámadandó „célfelülettől”. Brit kutatók sajátos módszert, lézertechnikát dolgoztak ki a mezőgazdasági kártevők elriasztására.

A  módszer lényege az, hogy „lézerkerítést” létesítenek, mely révén a nyulakat – és más „mohó” emlős állatokat – a gyümölcsöstől megpróbálják távol tartani. A kutatásba madárbiológiai szakembereket is bevontak, minthogy a madarak elriasztása a repterek és az élelmiszer-feldolgozó létesítmények közelében igen fontos feladat. Hasonlóan fontos a rágcsáló kártevők elriasztása, miáltal a környezetkárosító rodenticidek használata mellőzhető.

A „lézerkerítés” technikáját Németországban is – kísérleti jelleggel – vizsgálják mezei nyulak, sőt a vaddisznók távol tartására is. A borz (Meles meles) távol tartására is ígéretesnek tűnik ez a technika.

varjú

A speciális frekvenciájú lézerfény nagyon erős inger, amit a madarak az idő múlásával sem szoknak meg, így az eljárás nem veszít a hatékonyságából – fotó: Shutterstock

Mindezek alapján dolgozták ki holland kutatók az Agrilaser szabadalmat, aminek „technikai lényege” egy programozható lézerfejegység. A fejegység 360 fokban körbe és függőleges irányban is tud önállóan mozogni. A speciális frekvenciájú lézerfény a madarakra irányítva egy közeledő fizikai tárgy benyomását kelti, miáltal a madarak túlélési ösztöneiktől hajtva azonnal felrepülnek. A madarakat ilyenkor nagyon erős inger éri, amit az idő múlásával sem szoknak meg, így az eljárás nem veszít hatékonyságából.

A környezetünk vegyszerszennyezéstől való megóvása érdekében a kémiai védekezés helyett ennek az újszerű környezetbarát eljárásnak a létjogosultságát nemigen lehet megkérdőjelezni.