Korlátozott tavaszi vetés

Ukrajnában idén csak korlátozott mennyiségben lesz lehetséges a tavaszi gabonavetés az országba betörő orosz invázió és az ebből eredő esetleges üzemanyag- és vetőmaghiány miatt - közölte szombaton az APK-Inform elemzőcég nyomán a Reuters. Ukrajna, a világ egyik legnagyobb mezőgazdasági termelője és exportőre, melynek 2021-ben még 32 százalékkal, 85,7 millió tonnára sikerült növelnie a gabonatermelését.

"Azok a gazdák, akikkel az APK-Informnak sikerült kommunikálnia, megjegyezték, hogy készek a terepmunkára"

- áll a tanácsadó cég jelentésében, bár azt is hozzátették, hogy a jelenlegi körülmények között a mezőgazdasági üzemanyag egy részét inkább a hadseregnek adják. A gazdák elmondták, hogy a katonai műveletek következtében a növényvédő szerek és vetőmagok ellátási láncai is megszakadtak. "A gazdák úgy fogalmaztak, hogy amint fizikai lehetőség nyílik rá, készek kimenni a földekre. De ... kijelentették, hogy a vetési munkálatokat nem lesznek képesek teljes egészében végrehajtani" - írta az APK-Inform. Ukrajna általában február végén vagy márciusban kezdi meg a tavaszi vetést.

"Az ukrán állami időjárás-előrejelzés a múlt hónapban azt jelentette, hogy nem megfelelő állapotban lévő őszi vetésű növények területe Ukrajnában a tavasz kezdetére elérheti a 900 ezer hektárt, vagyis a teljes vetésterület 12 százalékát."

Az előrejelzés szerint a 2022-es betakarításra váró ukrajnai őszi vetés 90-95 százaléka túlélte a telet. Ukrajna hagyományosan őszi búzát termeszt, de jelentős területet vetnek kukoricával is tavasszal.

Ukrajna, a világ egyik legnagyobb mezőgazdasági termelője és exportőre, melynek 2021-ben még 32 százalékkal, 85,7 millió tonnára sikerült növelnie a gabonatermelését.

Ukrajna, a világ egyik legnagyobb mezőgazdasági termelője és exportőre, melynek 2021-ben még 32 százalékkal, 85,7 millió tonnára sikerült növelnie a gabonatermelését. Fotó: Unsplash

Ukrajna mezőgazdaságáról bővebben

Hogy világosabb képet kapjunk Ukrajna globális mezőgazdaságra és az árupiacokra gyakorolt hatásáról, nézzünk néhány tényt az ország mezőgazdaságáról. Ukrajnában februárban már a búzát kell vetni, március végén pedig elkezdik a kukorica vetését. Becslések szerint az ország gabonapiacának jellemzői az USA piacával összevetve az alábbiak szerint alakulnak:

Kukorica (milliárd bushelben)

Régió

Termelés

Export

% a termelésből exportra

Ukrajna

1.6

1.3

81%

Minnesota állam

1.4

0.25

18%

Iowa állam

2.58

0.46

18%

USA

15.1

2.7

18%

Búza (milliárd bushelben)

Régió

Termelés

Export

% a termelésből exportra

Ukrajna

1.2

0.880

73%

Kansas állam

0.32

0.118

37%

USA

2.7

1

37%

Búza esetében az Ukrajnából származó kivitel mennyisége majdnem megegyezik az USA teljes búzaexportjával, a kansasi termelés, annak exportrészesedése pedig pláne eltörpül mellette. Arra, hogy a mostani helyzetben mennyi eladnivaló maradhat majd Ukrajnában, amit esetleg nem szállítanak el, különböző kereskedelmi forrásokból is születtek becslések, és a számok a következőképp festenek:

Búza: 220 millió bushel - a legtöbbet Észak-Afrikába szállítják.

Kukorica: 550 millió bushel - körülbelül 50%-át Kínának adják el.

Búza esetében az Ukrajnából származó kivitel mennyisége majdnem megegyezik az USA teljes búzaexportjával, a kansasi termelés, annak exportrészesedése pedig pláne eltörpül mellette.

Búza esetében az Ukrajnából származó kivitel mennyisége majdnem megegyezik az USA teljes búzaexportjával, a kansasi termelés, annak exportrészesedése pedig pláne eltörpül mellette. Fotó: Unsplash

Ha valami nem lesz beszerezhető idén Ukrajnából, akkor hol lehet még megvenni?

Alternatív búza-forrásokként szóba jöhet Európa, India, Ausztrália és az Egyesült Államok, a kukorica tekintetében pedig korlátozott mennyiség beszerezhető lesz Dél-Amerikából, a legtöbb pedig az USA-ból. Az ukrajnai gabonatermelés csökkenésének hatásairól szólva, vagyis ha Ukrajna csak a normál esetben várható kukorica-, és búzatermés felét termeli meg, és a belföldi felhasználás nem változik, akkor a globális búza végkészlet a becsült 280 millió tonnáról 270 millió tonnára csökken. Vagyis a világ nem fogy majd ki a búzából.

A kukorica oldaláról, ha az Ukrán kukoricatermés 75 százalékkal csökken, és a hazai felhasználás nem változna, akkor a kukorica globális végkészlete 300 millió tonnáról 260 millió tonnára csökken, vagyis a világ a kukoricából sem fogyhat majd ki.

A Successful Farming amerikai szaklap becslései a ma rendelkezésre álló információkon alapulnak, miközben a kereskedők világszerte aktívan próbálják kideríteni, hogy pontosan hogyan alakulnak majd ezek a számok. Az állami exportbecslések különösen, mivel az USDA még az államonkénti exportot sem közli hivatalosan.

Alternatív búza-forrásokként szóba jöhet Európa, India, Ausztrália és az Egyesült Államok, a kukorica tekintetében pedig korlátozott mennyiség beszerezhető lesz Dél-Amerikából, a legtöbb pedig az USA-ból.

Alternatív búza-forrásokként szóba jöhet Európa, India, Ausztrália és az Egyesült Államok, a kukorica tekintetében pedig korlátozott mennyiség beszerezhető lesz Dél-Amerikából, a legtöbb pedig az USA-ból. Fotó: Unsplash

Más ukrajnai mezőgazdasági vállalkozások

Az egyik nagy, tőzsdén jegyzett traktor- és mezőgazdasági gépkereskedő, a Titan International 10 kereskedéssel rendelkezik Ukrajnában, összesen 1600 fő alkalmazottal. A Titan már jelezte, hogy az ukrajnai eladások bizonytalansága miatt módosítaniuk kell 2022-es profitkilátásaikat.

(Forrás: Agriculture)