Szezonális veszedelmek

A karácsonyi időszak népszerű növényei között sok olyat találunk, amelyek jól mutatnak lakásdekorációként és rendkívül szépek, gyakori a piros, a bíbor vagy fehér dísznövény ebben a kiemelt ünnepi időszakban. Ám sajnos ami szép, az akár mérgező is lehet a házi kedvenceinkre. Ilyen óvatosságot igénylő növények az amarillisz, a mikulásvirág, a hunyor vagy a liliom is.

A karácsonyi kaktusz kivétel ezek közül, de természetesen azt is jobb, ha véletlenül sem rágcsálják meg a kutyák vagy a macskák.

A probléma az, hogy amikor új dolgokat hozunk a lakásba, a háziállataink általában érdeklődve szemlélik őket, és ez számukra teljesen természetesen magában foglalja a kóstolgatást és a megrágcsálást is. A macskatulajdonosoknak fokozottan figyelniük kell arra, hogy a cicák ne férjenek hozzá az új növényekhez, mivel ők kiváló akrobaták felmásznak és ugranak bárhová, miközben szerencsére ők kevésbé hajlamosak megkóstolni az újdonságokat, mint a kutyák.


Méreglista

A karácsonyi kaktusz szerencsére nem veszélyezteti túlzottan az állataink egészségét, mivel nincsenek benne mérgező vagy káros anyagok, ugyanakkor gazdag rostokban, vagyis ha túl sokat esznek belőle a házikedvencek, hányást és enyhe hasmenést is okozhat. A mikulásvirág már egészen más lapra tartozik, ez kifejezetten mérgező a négylábúakra, de mégsem annyira, mint a liliom vagy a nárcisz.

A közönséges húsvéti liliom, a tigrisliliom, az ázsiai vagy japán liliom, valamint a számos liliom-hibrid és a nappali liliomok  is (Hemerocallis) mind rendkívül mérgezőek a macskákra, és végzetesnek bizonyuló nefrotoxicitást okoznak.

A karácsonyi kaktusz szerencsére nem veszélyezteti túlzottan az állataink egészségét, mivel nincsenek benne mérgező vagy káros anyagok.

A karácsonyi kaktusz szerencsére nem veszélyezteti túlzottan az állataink egészségét, mivel nincsenek benne mérgező vagy káros anyagok. Kép: Wikimedia

A liliomok nefrotoxicitásáért felelős toxint még nem azonosították. A liliom minden része mérgező mind a kutyákra is . Ez magában foglalja a virágport és a porzót, a virágszirmokat, csészeleveleket, leveleket, szárakat és hagymákat. A hagyma ráadásul lényegesen mérgezőbb, mint a növény többi része.

A nárcisz virága és levelei szerencsére nem jelentenek veszélyt az állatainkra, a hagymája már egészen más tészta.

Ha valamelyik házikedvenc kihúzza a földjéből, és megkóstolja, akkor problémáink lesznek. A növénynek 60 különböző fajtáját és számos variánsát ismerjük, ám már csupán intenzív illatával is fejfájást okozhat. Ha mérgezés történik, az nem halálos, de igen kellemetlen lehet, az említett fejfájás mellett hányás, gyomorfájás, nyálzás jelentkezhet, a kutyusoknál és a cicáknál pedig akár szívritmuszavar, rángatózás, remegés is felléphet. A bajok okozója a nárcisz jellegzetes fehér nedve, ami euforbolt és szaponinokat tartalmaz.

A bajok okozója a nárcisz jellegzetes fehér nedve, ami euforbolt és szaponinokat tartalmaz.

A bajok okozója a nárcisz jellegzetes fehér nedve, ami euforbolt és szaponinokat tartalmaz. Kép: Pexels

Az amarillisz levelében, szárában és hagymájában is olyan alkaloidok vannak, amelyek hányást, erős nyálelválasztást, hasfájást, vérnyomáscsökkenést és légzési nehézséget okozhatnak az állatokban. Bár az amarillisz kevésbé veszélyes, mint a liliom, még így is fontos, hogy távol tartsuk a házi kedvenceinktől, hogy megelőzzük a mérgezést.

Az amarillisz levelében, szárában és hagymájában is olyan alkaloidok vannak.

Az amarillisz levelében, szárában és hagymájában is olyan alkaloidok vannak. Kép: Wikimedia

A hunyor - amelyet karácsonyi rózsának is neveznek mivel télen virágzik - a legveszélyesebb növény ebben a sorban. Szerencsére általában nem tartjuk a szobában, hanem inkább az erkélyen vagy a kertben, mivel nehezen viseli csak el a meleget.

A hunyort karácsonyi rózsának is nevezik.

A hunyort karácsonyi rózsának is nevezik. Kép: Wikimedia

Azért csak nyugisan

A mérgező növények által okozott tünetek gyakran hasonlítanak egymásra, így nehéz megállapítani, hogy melyik növény okozta a tüneteket. Ha a háziállatunk lehangolt, fájdalmai vannak, és ismétlődően hány, vagy visszatérő hasmenése van, ajánlatos állatorvoshoz fordulni. Bár a karácsonyfa maga nem tartalmaz káros anyagokat, a tűlevelek befúródhatnak az állat bundájába, ami gondot okozhat. Emellett a lakásdíszítésre használt örökzöldek közül a borostyán és a tiszafa is veszélyes lehet az állatok számára. Érdemes tehát oda figyelni, hogy az állatok ne férjenek hozzá ezekhez a növényekhez, különösen ha tudjuk, hogy hajlamosak voltak már eddig is megrágcsálni a lakásba kerülő újdonságokat.

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)