Walesi kutatók kidolgoztak egy új eljárást, amely a baromfiólak levegőjét automatizált nem fertőző, úgynevezett Pruex baktériumos permetezés segítségével megtisztítja az ammónia- és a szén-dioxid-szennyeződésektől – írja a farminguk.com.

csirkeólak tisztítása egy merőben új módszerrel

A szennyeződések erősen visszavethetik az állomány fejlődését, és fertőzéseket okozhatnak - Fotó: pixabay.com

Szenzorokkal figyelik az ammónia- és szén-dioxid-szintet, valamint a hőmérsékletet és a páratartalmat

A toxikus szennyeződések erősen visszavethetik az állomány fejlődését, és fertőzéseket válthatnak ki a kezelő személyzetnél, amint az egy 32.000 férőhelyes, walesi baromfitelepen tapasztalható volt. Azóta a körzet baromfitelepeit folyamatosan mérő szenzorokkal látták el, és a permetezés automatikusan beindul, amikor ezek a szenzorok a megengedettnél magasabb szennyezettségi szintet észlelnek.

A Pruex baktériumok az alom nedvességtartalmát a felére csökkentik

A kipermetezett Pruex baktériumok az alom és a trágyaszalag nedvességtartalmát több mint 50%-kal csökkentik, és mivel az ammónia vízoldékony, a száraz alomhoz sokkal kevésbé kötődik. Ennek révén az ammóniaszintek kiürítését a korábbi háromnapos gyakoriság helyett elegendő kéthetente egyszer elvégezni, ami – a légtérnek az állatok légzőszerveit irritáló hatását megszünteti, és emellett – lényeges munka- és költségmegtakarítással jár együtt. Az új eljárást kidolgozó vállalatot a brit Agri-EPI Központ egy magas elismeréssel tüntette ki.