A francia parasztok jövedelmeinek drasztikus csökkenése arra mutat rá, hogy az EU mezőgazdasági termelésében az utóbbi időben jelentkező válságok már sorozatosnak tekinthetők – olvashatjuk az euractiv hírportálon.

A válság a bortermelésben kezdődött, folytatódott sertéshús termelésben, legutóbb pedig a padlóra küldte a tejszektort. Történt ez annak ellenére, hogy 2015-ben az EU kereken 60 milliárd eurót fordított a válság által érintett termelők megsegítésére.

A zöldítési program, azaz a környezet- és talajvédelmi szempontok, illetve a biológiai növényvédelem előtérbe állítása hozzájárult az agrártermelők jövedelmi helyzetének javításához. Így, többek között, ha mustárt vetünk a főnövény sorai közé, az csökkenti a műtrágya- és növényvédő-szer igényt. A lucerna és a herefélék termesztésének ösztönzésével pedig a farmereknek kevesebbet kell költeniük az állataik abraktakarmányára.

termelő

A digitalizáció segítheti a termelékenység fokozását és a költségek csökkentését hosszútávon – fotó: Shutterstock

Ugyanakkor több új eszköz is segíti a farmerek munkáját. A digitalizálás révén kifejlesztett szoftverek lehetővé teszik az optimális állatállomány beállítását, valamint az állatok teljesítményének és egészségi állapotának egyedi figyelemmel kísérését. Az időjárási és piaci előrejelzések segítségével pedig jelentős idő- és költségmegtakarítást lehet elérni.

Jelenleg viszont az egyik legnagyobb problémát a fiatal farmerek földhöz jutása jelenti, amit a magas földárak nagymértékben megnehezítenek. A földművelő népesség létszáma, pl. Franciaországban a legutóbbi harminc évben megfeleződött. Ezért több tagország – a pályakezdő farmerek kérésére – az öröklési illetékek csökkentésével igyekszik segíteni azokat.