Az USA egyik mezőgazdasági vállalkozásokra szakosodott tőkebefektetési tanácsadó cégének – Finistere Ventures – ügyvezető igazgatója, Arama Kukutai nemrég kérdés-felelet interjút adott Jodie Wehrspann amerikai újságírónőnek.

Wehrspann kérdezte, hogy mit gondol ígéretes befektetési lehetőségnek a mezőgazdaságban most. Kukutai szerint a leggyorsabb megtérülés az élettudományok, különösképpen a genomika és a következő generációs GMO-k eredményeinek hasznosításánál, a gyomirtó és rovarirtó, valamint a növekedés-szabályzó szereket természetes módon előállított anyagokkal vagy élőlényekkel helyettesítőbiológia és a digitális mezőgazdaság terén érhető el. Az utolsóként említett lehetőségről Kukutai a napokban tett közzé egy cikket: „A digitális mezőgazdaság beváltja ígéretét?” címmel. Szerinte a digitalizált és a precíziós technikákat fejlesztő és gyártó vállalatoknak most kell bizonyítaniuk azt, hogy rászolgálnak a gazdák bizalmára, ha benne akarnak maradni az üzleti élet körforgásában.

"Számukat tekintve a digitalizáló és precíziós eszközöket gyártó cégek a legjelentősebbek a piacon” – írja Kukutai. "Ki dönti el azonban, hogy ezt az innovációs hullámot a piac elfogadja, sőt értékeli-e? A gazdák előrelépést várnak a termelési érték terén: csak azok a megoldások érdeklik őket, amelyek egyértelmű jövedelemnövekedést és gyors megtérülést ígérnek és eredményeznek is.”

A rendszerrel víz és energia takarítható meg – fotó: CropX

Ő két hullámát érzékeli a mezőgazdasági adatforgalmi forradalomnak. Az első az olyan vizuális eszközök, mint a műholdas és légi felvételek, az időjárás-előrejelzés, a változó adagú tápanyag-visszapótlás, valamint a vízfelhasználás és növényvédelem szükségességét jelző mutatók hasznosítása. A második hullámban a gazdák gépei által gyűjtött gépüzemeltetési adatokat kell felhasználni a nagy adatforgalmat igénylő, felhő alapú számítástechnikai integrációval a sokkal pontosabb vetés, a táblatérképezés és a talajadatok gyűjtése érdekében.

Feltűnően nagy pénzek áramlanak a digitális mezőgazdaságba. Az AgFunder 2016-ban 3 milliárd $ befektetéssel kalkulált. Ebből Kukutai cége sem maradhatott ki. Társult például a „CropX” vállalkozásba, amely az öntözővíz jobb hasznosítását tűzte ki célul. A talaj és a növény állapotát állandóan figyelő, és a vizet a tábla különböző pontjain eltérő intenzitással adagoló, automatikusan működő rendszerrel víz és energia takarítható meg, nő a terméshozam és mérsékeltebb a környezetterhelés. Jó adatfeldolgozó szoftverrel és nagyobb víznyomással a klasszikus, szórófejes öntözőrendszerekhez képest harmadannyi vízzel is azonos vagy jobb eredményt érnek el.

Számukat tekintve a digitalizáló és precíziós eszközöket gyártó cégek a legjelentősebbek a piacon – fotó: CropX

Kulcskérdés a gazdák számára, hogy egy hektárra vetítve évenként mennyit kell eredményeznie egy beruházásnak? Kukutai szerint minden befektetett 1 $ után 3 $ gazdasági hasznon az elvárás. Kijelentését olyan vetőmagtermesztő vállalkozások vizsgálatára alapozta, amelyek hektáronként 50$ vagy annál nagyobb nyereséget realizáltak. Végre egy szám – és egy befektetés./hozamarány – amely a fejlesztőket is jó irányba tereli.