Kalandvágy, régi álom, vagy tudatos döntés? Bármi is legyen az oka, de egyre több család dönt úgy, hogy tanyára költözik. Az állandó rohanás szorításából, a megbetegítő stresszes hétköznapokból felemelő érzés kiszakadni, egy teljesen új, nyugalmas életmódot megtapasztalni. Eggyé válni a természettel, megtermelni mindazt, ami az asztalra kerül, belélegezni a friss levegőt, érezni az esőáztatta föld, az erdők-mezők illatát.

tanya

A természetközeliség megnyugtató – fotó: pixabay.com

Ez nem csak idilli kép, hanem maga a valóság

Persze mielőtt most csapot-papot magad mögött hagynátok a régi életeteket tudnotok kell, hogy a tanyán elképzelt mindennapok megvalósításáig bizony - a szó szoros és átvitt értelmében is - rögös út vezet. Számos elintéznivaló, szervezés, tervezés előzi meg, amihez jó adagnyi türelem és bátorság kell még akkor is, ha minden "simán" megy. Viszont a végeredmény kárpótol majd mindenért.

A tanyavásárlás buktatói

Itt is, mint ahogy az élet más területein sajnos könnyen összfuthattok olyan emberekkel, akik hasznot akarnak húzni a szándékaitokból, olyasmit akarnak rátok sózni, ami késöbb csak bosszúságot okoz. Ezért érdemes alaposan megvizsgálni minden részletet, mire arra a bizonyos adásvételi szerződésre rákerül az aláírásotok.

tanya ló

A tanyán eltöltött idő kárpótol mindenért – fotó: pixabay.com

Ha nem szeretnétek, hogy becsapjanak, akkor vannak dolgok, amelyekre fokozottan figyelnetek kell

A Bóbita Lovasudvar Youtube videójában sok - szám szerint 11 - olyan dolgot sorol fel, amire érdemes fokozottan figyelnetek:

  1. Önkormányzati beruházás - a jól megközelíthető nagy területeknél érdemes megérdeklődnötök, hogy az önkormányzat engedélyével nem terveznek-e  nagyobb beruházást - gyárat, távvezetéket, autópályát - a jövőben.
  2. Elhallgatott dolgok a hírdetésben - előfordul, - nem is hinnétek, hogy milyen gyakran - hogy az eladó elfelejti megemlíteni a valóságot. Nem beszél az autópálya, a magas feszültségű távvezeték, vagy a kutyamenhely közelségéről, ami a tanyasi csendet és nyugalmat bizony jócskán megzavarja.
  3. Építési szabályzat és besorolás, helyi rendeletek -  a tanya megvásárlása előtt érdemes ezzel kezdeni. Sokszor a hírdetők elfelejtik megemlíteni, hogy a helyi szabályozások miatt a területre te már nem építhetsz semmit, még csak egy istállót sem. Az erre vonatkozó információkat a helyrajzi szám alapján megtudhatjátok az önkormányzatnál.
  4. Nem kell kifüggeszteni - DE ki kell! Sok ingatlanos és hírdető hivatkozik arra, hogy a tanyákat nem kell eladás előtt kifüggeszteni - nos, van egy rossz hírünk:  MINDEN TANYÁT KI KELL FÜGGESZTENI még akkor is, ha nincs aranykorona értéke. Ezért jó, ha felkészültök rá, hogy minden olyan adásvétel, aminek a tárgya a földtörvény hatálya alá tartozik, legalább féléves - vagy még annál is hosszabb ideig tartó - procedúrát vesz igénybe.
  5. A telek állapota - a hírdetésben látható képeken és videókon a tanya legelőnyösebb részletei szerepelnek, de a valóság 99 %-ban más lesz. Amikor kimentek szemrevételezni jövőbeli álmaitok tanyáját, ne érjen benneteket hidegzuhanyként a látvány: lehet, hogy szemetes vagy vegyi anyagokkal szennyezett lesz a föld, lehet olyan dolgokat ástak el, amikről jobb nem is beszélni. A ház állapota is jóval rosszabb lehet, mint ahogy a képeken szerepelt. Árulkodó jel, ha nem merték azt minden oldalról fotózni, vagy nemes egyszerűséggel kihagytak szobákat a hírdetésből.
  6. Rejtélyes felújítások - mindig gyanakvásra adjon okot, ha friss felújítások nyomait fedezitek fel. Egy új csempézés, új lambéria, vagy  gipszkarton, esetleg egy új falrész arra való, hogy valamilyen hiányosságot vagy hibát elfedjenek vele (csőtörés, beázás, vizesedés, penész). Ez a későbbiekben sok problémát tud okozni.
  7. A derítő - a tanyákon minden szennyvíz a derítőbe ürül. Ami nem gond mindaddig, amig nem kerül bele olyasmi (mondjuk állattetem) ami nem odavaló. Érdemes ezt is ellenőríznetek, ( sokan elfeledkeznek erről), ha pedig ellenállásba ütköztök, akkor az mindenképpen utal valami eltitkolt problémára.
  8. A tökéletes kútvíz - tanyasi jellegzetesség, hogy a vizet kút szolgáltatja házi vízművel. Viszont nem mindegy, hogy milyen a víz - iható vagy sem. A  legtöbb esetben a kútvíz nincs bevizsgáltatva, azaz nem ivóvíz jön a kútból - ilyenek a sekély 10-20-30 méter mélységű kutak.  Attól, hogy az eladó azt állítja, hogy a víz tökéletes, érdemes még nektek is bevizsgáltatni azt a biztonság kedvéért. Ennek díja 50 ezer forint körül alakul, de inkább ezt fizessétek ki, semmint az egész család lebetegedjen. Van olyan víz, amivel nem érdemes a növényeket sem locsolni, mert fertőzött.
  9. Közbiztonság - sokszor elhallgatják azt, hogy a környék elhanyagolt és nem biztonságos a környezet. Érdemes körbejárni, érdeklődni, beszélgetni az ott előkkel, akik hasznos információkkal szolgálhatnak ezzel kapcsolatban.
  10. A terület határai - van, hogy az ingatlanos jóval nagyobb területet mutat, mint amekkora a tanyához tartozik. A késöbbi kellemetlenségek elkerülése érdekében célszerű fökdmérővel kiméretnetek a telekhatárokat.
  11. Láthatatlan terheltségek - nagyon jó lehetőség, hogy Ügyfélkapun keresztül lekérhető egy-egy ingatlan tulajdoni lapja. Ezen szerepel, hogy kik a tulajdonosok, van-e rajta terheltség, jelzálog, végrehajtás. Még a lezárt ügyeket és az előző tulajdonosokat is vissza tudod nézni.

tanya

Valósítsátok meg az álmaitokat, költözzetek tanyára! – fotó: pixabay.com

Természetesen nem mindegyik eladó, és nem mindegyik ingatlanos akar átverni benneteket. A nehézségek ne tántorítsanak el senkit a tanyavásárlástól és egy teljesen más minőségű, nyugodtabb élet lehetőségétől.

Nézzetek szét az Agroinform Piacterén is, ahol a számos ajánlat között talán ott van a ti leendő tanyátok is!