Az Agrometry Kft.-t a növényvédőszer-iparág és az egész agrárium eddigi talán legviharosabb időszakában alapították, 2017-ben. A harmincéves növényvédős szakmai tapasztalat azért talán segít abban, hogy ezeket a hullámokat is meg tudják lovagolni. Jól gondolom?

Komplex növényvédelmi szaktanácsadással és kereskedelemmel foglalkozik a cégünk, amit minél szélesebb termékpalettával próbálunk támogatni, nyolcan vagyunk, a szakmaszeretet pedig az első helyen áll. Én 30 éve foglalkozom klasszikus növényvédelemmel. Mégis, most nem könnyű talpon maradni, hiszen a folyamatos hatóanyag-kivonások miatt már nem lehet eléggé rugalmasnak lenni. Egy termék bevezetését a hazai piacon óriási munka előzi meg, a megfelelő növényvédő szer megtalálása és a gyártó céggel való megállapodás hosszadalmas folyamat, és sajnos mostanában nem sokáig élvezhetjük munkánk gyümölcsét, mert egyre több szert vonnak ki a forgalomból, és kárba veszik a befektetett munka.

Herpai Sándor a gabonatáblában

30 éve a növényvédelemben dolgozik Herpai Sándor, az Agrometry Kft. ügyvezetője – Fotó: Somos Ferenc

Ez természetesen a gazdálkodók számára is óriási kihívás, jól bevált szereket kell helyettesíteni. Hogyan tudnak segíteni?

Itt van például a mankoceb, év végével kikerül a forgalomból. Ez olyan csapás a növényvédelemnek, mintha mostantól nem lehetne 2,8 %-os tejet venni a boltban, helyette csak másfeles lesz ezentúl. Mindenki aggódik amiatt, hogy ezt a jól bevált és olcsó hatóanyagot hogyan lehet majd helyettesíteni. Rezisztencia nem alakult ki ellene, nagyon sokan, széles körben használják, sokféle gomba ellen alkalmazható, sokféle kultúrában.

Cégünknél most áprilisra érett be egy folyamat, sikerült nyélbe ütnünk egy olyan megállapodást, melynek köszönhetően egy ditianon hatóanyag-tartalmú növényvédő szert fogunk tudni forgalmazni. Ez nem lesz olyan széles körben alkalmazható, mint a mankoceb, de gyümölcs és szőlő kultúrákban jó alternatíva lesz a helyettesítésre.

Az álló kertészeti kultúrák (almástermésűek, csonthéjasok, szőlő) komplex növényvédelmi termékei teszik ki a forgalmunk körülbelül 40 százalékát.

alma

A mankoceb kivonása nagy kihívás, de van más megoldás az alma gomba elleni védelmére – Fotó: pixabay

Tehát a forgalmazott növényvédő szerek másik, nagyobb része szántóföldi növénytermesztésben alkalmazható?

A termékeink körülbelül 60 százaléka szántóföldi kultúrákban alkalmazható, például őszi búzában, őszi káposztarepcében, zöldborsóban, szójában. A növényvédő szerek piaca elég telített, ráadásul mióta bizonytalanná vált a bevált vegyszerek használata, mindenki foglalkozik mindennel, nem könnyű megtalálni a még kevésbé zsúfolt szegmenseket. Abban bízunk, hogy a szakmai elkötelezettségünk és tapasztalatunk egyre több gazdálkodót fog meggyőzni arról, hogy érdemes velünk megtervezni a növényvédelmi technológiát.

Igyekszünk a gabonában előretörni, és őszintén megvallva, a változó időjárás miatt egyre több olyan probléma van, amire megoldást kell találni, nem lehet a rutinok mentén gondolkodni. Néhány éve kezdtük el például őszi búzában azt, hogy szárszilárdító mellé egy biostimuláns (Asahi SL) alkalmazását is javasoljuk. Ez akkor válik be főleg, amikor az őszi búza nem tud megfelelően bokrosodni a tél kezdete előtt. Az Asahi SL és a szárszilárdító megfelelő dózisú őszi és/vagy tavaszi alkalmazásával látványosan javítható a bokrosodás és a gyökértömeg fejlődése. Pont ez a helyzet egyébként a mostani a vetésekkel. Az ország legnagyobb részén nem lehetett időben elvetni a búzát, és így nem volt ideje a megfelelő bokrosodásra.

Komplex megoldásunk van a cukorrépa növényvédelmére is, bár ez az ágazat ma sajnos nem tartozik a legjövedelmezőbbek közé, ráadásul a termesztése nagy szakértelmet igényel, nem lehet félvállról venni. Termékkínálatunk ezen a területen nagyon jó, és a kollégáim is felkészültek, „sokat láttak már”.

cukorrépa

Komplex megoldásuk van a cukorrépa növényvédelmére is – Fotó: pixabay

Honnan származnak a forgalmazott növényvédő szerek?

Nagyon sok gyártóval van kapcsolatunk, nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy a lehető legtöbb lehetőséget megismerjük, hogy a lehető legtöbb igényre legyen megoldásunk, így a hazai gyártók termékei mellett forgalmazunk többek között japán, belga, francia, cseh, és perui növényvédő szereket is. A gyártókkal való kapcsolatok kialakítása és fenntartása óriási munka, hiszen nagy a választék, folyamatosan változik az engedélyezett szerek palettája, ráadásul az időjárás állandóan új, eddig ismeretlen kihívásai miatt kell új megoldásokat kitalálni.

Biogazdáknak és az agár-környezetgazdálkodási programban részt vevőknek is tudnak termékeket ajánlani?

Természetesen számukra is van ajánlatunk, hiszen az elmúlt években megtanultuk: folyamatosan változtatni kell a termékpalettán, követni kell a trendeket. Minden releváns növényvédő szerünkkel kapcsolatban végigvisszük a szükséges minősítéseket, hogy rákerüljenek az ÖKO listákra is. A bioterületek aránya folyamatosan nő, már a szántóföldi kultúrákban is megfigyelhető ez, hiszen magasabb áron és biztosabban lehet értékesíteni a terményt. Valószínűleg egyre nagyobb igény lesz ezekre a szerekre is. Jelenleg több kén- és réztartalmú készítményünk van, illetve biogazdálkodásban és AKG-ban használható olajaink.

Az ország melyik részén tudnak szaktanácsadást nyújtani?

Hét területi képviselő kollégával dolgozunk, és az ország teljes területén elérhetőek cégünk szolgáltatásai mind a szaktanácsadás, mind a növényvédő szer forgalmazás tekintetében. Igaz, hogy kis cég vagyunk, ennek azonban számos előnye van: nálunk tényleg az ügyfél az első, nekünk létkérdés, hogy a vásárló elégedett legyen, a felmerülő növényvédelmi problémájára megoldást találjunk. Ráadásul mindannyian elkötelezettek vagyunk szakmánk iránt, így az újra és újra jelentkező kihívásokra nem nehézségként, hanem közösen megoldandó feladatként tekintünk.

Keresse bátran területi képviselőinket!