A konferencia a talajközpontú gazdálkodás elméleti tudásbázisáért – és gyakorlati megvalósításáért felelős vállalatokat, szakmai szervezeteket, valamint a már talajközpontú művelés útján haladó gazdaságok vezetőit hívta szakmai tanácskozásra.

Talajközpontú konferencia

fotók: Agroinform.hu

A rendezvényen előadást tartott Dr. Feldman Zsolt agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár és Jordán László is, a NÉBIH Növény-, talaj- és agrárkörnyezet-védelmi igazgatója.

Dr. Gyuricza Csaba elsősorban az aktuális agrártámogatások – és pályázatok legfrissebb és legfontosabb információit osztotta meg a résztvevőkkel.

"A támogatások rendszere a 2015–2020 közötti időszakra átalakult, – így ezzel együtt a kifizetések ütemezése is megváltozott." – kezdte beszédében.

"Mi az MVH-nál lépten-nyomon azt halljuk a gazdálkodóktól, hogy az egységes kérelem kifizetései késnek – és hogy nem érkezik meg az ígért összeg, vagy kevesebb pénzt kaptak a termelők, mint kellett volna. – Ezért – és az ehhez hasonló tévhitek miatt is tartom fontosnak, hogy ezen a konferencián is beszéljünk erről a témáról.

Minden fórumon és rendezvényen igyekszünk hangsúlyozni: Nem késnek a támogatások kifizetései, hanem a tavalyi évtől életbe lépett új rendszerben, új ütemezésben történnek az egységes kérelem kifizetései. Június 30-áig – a határidőig – mindent ki fog fizetni a Hivatal és az Európai Unió többi országát tekintve sem vagyunk Magyarországon elkésve az utalásokkal.

Ahhoz, hogy ebben az új rendszerben a gazdálkodók hatékonyan tudjanak termelni – és tervezni tudjanak a támogatások összegeivel is, szemléletmódváltásra van szükség. Meg kell érteni, illetve meg kell ismerni ezt az új támogatási rendszert."

Itt az Agrár– és vidékfejlesztési források dömpingje

Bizonyára tapasztalták a gazdálkodók, hogy egymást érik az új vidékfejlesztési – és beruházási pályázati kiírások.

Az összes jogcímre, de a megjelent élelmiszeripari pályázatokra is kiemelten vonatkozik, hogy minél hamarabb be kell adni a pályázatokat, mert a tapasztalatok szerint óriási az érdeklődés - és a "túljelentkezés".

Aki teheti, első körben nyújtsa be a pályázatát!előadás a pályázati aktualitásokról

"Nagyon fontosnak tartjuk az öntözésfejlesztési pályázatot.

Európán belül szinte a leghátrányosabb helyzetben vagyunk az öntözésfejlesztés tekintetében, annak ellenére, hogy kedvező adottságaink vannak az öntözésben rejlő lehetőségek kiaknázására.

Az öntözéses gazdálkodás a jövő versenyképes termelése szempontjából is nagyon fontos a hazai gazdák számára.

– Érdemes újra kiemelni, hogy ezekre a pályázatokra nagy érdeklődés várható, ezért fontos, hogy mindenki felkészülten, időben benyújtott pályázatokkal induljon ezen a jogcímen is." - nyomatékosította Dr. Gyuricza Csaba.

A borászati ágazat fejlesztése is hamarosan elindul!

Jó hír a borászati ágazat szereplői számára, hogy a kezdetben tervezett 20 milliárdos forrás helyett a rendkívül nagy érdeklődésre való tekintettel – sikerült ezt az összeget 40 milliárd forintra feltornászni.

Óriási a felzúdulás az AKG pályázat körül

A gazdálkodók elégedetlenségei abból is erednek, hogy az AKG pályázat eredeti keretösszegéhez képest háromszoros túljelentkezéssel érkeztek be az igények.

A fő problémát leginkább az jelentette, hogy a Miniszterelnökség csak az elmúlt év végén jelentette meg a pályázati felhívást, ennek következtében elhúzódott a benyújtás határideje, – tehát úgy kellett a termelőknek elkezdeniük a gazdasági évet, mintha már nyertek volna, hiszen a kötelezettségvállalási időszak a pályázat benyújtási határidejével (2016. január 1-én) indult.

Ezt a kellemetlen helyzetet az MVH rendhagyóan gyors elbírálással kívánta enyhíteni. – Sokak számára akik ezek után elutasító határozatot kaptak, nyilván ez "sovány vigaszt" jelentett.

A híresztelésekkel ellentétben abszolút objektív és szigorú pontozási rendszer mellett születtek meg az AKG nyertes eredményei.

Dr. Gyuricza Csaba példákkal is alátámasztotta a szigorú elbírálás egyes elemeit: Plusz pontot jelentett például az, ha a termelő 300 ha alatt gazdálkodik, vagy ha szakirányú végzettséggel rendelkezik...

Aktuális téma a területalapú támogatás pontos benyújtása és a minél kevesebb hibázásra való törekvés

"Csak biztatni tudom a termelőket az egységes kérelmek benyújtásának időszakában.

Minél kevesebb hibával érkeznek be a kérelmek, annál hamarabb lesz kifizetés – erre kell idén törekedni!"

2015-ben a zöldítés körül volt a legtöbb hiba, – nyilván ez az első „tanuló évnek" is betudhatjuk. Idén is meghosszabbította az egységes kérelmek szankciómentes benyújtási határidejét a Hivatal május 23-áig – és bízunk benne, hogy ez az idő elegendő lesz arra, hogy a váratlan fagykárral kapcsolatos ügyek intézése mellett a területalapú kérelmeket is sikeresen benyújtsa mindenki. A kérelmek benyújtási határidejének további halasztása az októberi kifizetéseket is későbbi időpontra tolta volna.

Az MVH munkatársai úgy gondolják, hogy idén a zöldítés körül már sokkal kevesebb hiba fordul csak elő – így ez nagyban gyorsítani fogja a kifizetéseket.

"A mai nappal 150 ezer felett van a benyújtott kérelmek száma, – így már csak körülbelül 20 ezer embertől várjuk az igényléseket. Úgy gondoljuk, hogy számukra bőven elegendő lesz a fennmaradó egy hét, – de ettől függetlenül kérünk mindenkit, hogy ne hagyja a legvégére az ügyintézést."

Ettől az évtől kezdve az MVH bevezeti az előzetes ellenőrzést.

Ez az ellenőrzés nem büntetések kiszabásáért került bevezetésre.

Az előzetes ellenőrzés azt jelenti, hogy a benyújtás után, június második feléig kapnak majd a gazdák egy visszajelzést segítő szándékkal, amely tartalmazza az esetleges hibákat és azt, hogy mit kell javítaniuk az egységes kérelemben.

Megjelent a tanyafejlesztési pályázat, amelyről a következő cikkünkben – IDE KATTINTVA – részletesen tájékozódhat.