A megsemmisített élelmiszerből 34 940 tonna származott a növény- és 1230 tonna az állattenyésztésből. Az idén 1890 tonna árut semmisítettek meg, amelyből 1870 tonna volt növényi eredetű – tájékoztat az MTI.

Általában valamilyen más dokumentációval próbálják becsempészni az élelmiszereket – fotó: Shutterstock

A terményeket leggyakrabban a dokumentációban valamilyen „fedőtermékként” – kávéként, fűrészporként vagy berendezésként – feltüntetve, az Eurázsiai Gazdasági Unió valamelyik másik tagországából szállítják be Oroszországba. Ehhez a tömörüléshez Fehéroroszország, Örményország, Kazahsztán és Kirgizisztán tartozik még.

Oroszország, válaszul az ukrajnai beavatkozás miatt bevezetett nyugati szankciókra, 2014. augusztus 6-án hirdette meg az élelmiszerembargót, amelyet többször meghosszabbított és kibővített. A zárlat az Egyesült Államokból, az Európai Unióból, Ausztráliából, Norvégiából, Kanadából, Albániából, Montenegróból, Izlandból, Liechtensteinből és Ukrajnából származó termékekre terjed ki.

A becsempészett árut 2015. augusztus 6. óta semmisítik meg Oroszországban. Az embargó jelentős belföldi mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházásokkal párosult.