Szörnyű baleset

Meghalt egy hentes, amikor le akart vágni egy disznót Hongkongban pénteken – közölte a város rendőrsége. A 61 éves mészáros a város északi külvárosában, a kínai szárazföldi határ közelében, a Sheung Shui  névre hallgató vágóhídon dolgozott.

A konkrét baleset során a küszködő sertés a földre döntötte a hentest, aki olyan szerencsétlenül esett, hogy egy 40 centiméteres húsvágó bárd rettenetes sebet ejtett rajta

- mondta el a rendőrség a CNN-nek.

A hentes éppen azon volt, hogy leölje a disznót, melyet már meglőtt az elektromos sokkolópisztollyal, amikor az állat magához tért és feldöntötte őt – közölte a rendőrség. Egy kollégája talált rá eszméletlenül fekvő férfire, kezében a bárddal, a bal lábán pedig a sebbel. gyorsan hívta a mentőket, kórházba szállították, ahol később megállapították a halál beálltát. A rendőrség ezidáig nem adott tájékoztatást a halál pontos okát illetőleg, a város munkaügyi minisztériuma pedig közölte, hogy vizsgálatot indítanak a szerencsétlenül járt hentes ügyében.

A hentes éppen azon volt, hogy leölje a disznót, melyet már meglőtt az elektromos sokkolópisztollyal, amikor az állat magához tért és feldöntötte őt – közölte a rendőrség. Kép: Unsplash

A hentes éppen azon volt, hogy leölje a disznót, melyet már meglőtt az elektromos sokkolópisztollyal, amikor az állat magához tért és feldöntötte őt – közölte a rendőrség. Kép: Unsplash

Vizsgálat indul

„A munkaügyi minisztériumot elszomorítja a haláleset, és legmélyebb együttérzését fejezi ki család felé" – áll egy frissen kiadott közleményben. „A lehető legrövidebb időn belül befejezzük a vizsgálatot, hogy azonosítsuk a baleset okát, megbizonyosodjunk a felelősök kilétéről, és javaslatot teszünk olyan intézkedésekre, melyekkel a jövőben elkerülhetővé válnak a hasonló esetek. Amennyiben a munkavédelmi jogszabályok megsértése is felmerül, a törvény erejével fogunk fellépni" – nyilatkozta a minisztérium szóvivője. A sertésvágóhidakat irányító városi élelmiszer- és környezethigiénés osztály szintén közleményben fejezte ki részvétét a férfi családjának.


Veszélyes üzem a vágóhíd

Bár a fenti eset Hongkongban történt, a súlyos vágóhídi balesetek nem is olyan ritkák, mint gondolnánk. Egy amerikai kormányjelentés szerint a vágóhíd az USA-ban ugyan biztonságosabb munkahely, mint korábban volt, de a szövetségi szabályozó hatóságok által gyűjtött adatok valószínűleg nem fedik le a hús- és baromfifeldolgozó iparban dolgozók összes lehetséges baleseti kockázatát.

Egy 2005- ös jelentés például kritizálta az USA húsiparában dolgozók biztonsági feltételeit, és az amerikai Kormányzati elszámoltathatósági hivatal (GAO) egyenesen azt állította, hogy a sérülések és betegségek továbbra is gyakoriak. 2004 és 2013 között az USA-ban mindösszesen 151 hús- és baromfifeldolgozó munkás halt bele munkahelyi sérüléseibe. A húsipari dolgozók sérülési aránya magasabb, mint a feldolgozóipar többi részében.

A jelentés szerint az egyesült államokban a húsiparban bekövetkezett sérülések nem mindegyikét jelentik a hatóságoknak.

2004 és 2013 között az USA-ban mindösszesen 151 hús- és baromfifeldolgozó munkás halt bele munkahelyi sérüléseibe. Kép: Unsplash

2004 és 2013 között az USA-ban mindösszesen 151 hús- és baromfifeldolgozó munkás halt bele munkahelyi sérüléseibe. Kép: Unsplash

Feltárt szabálytalanságok

A GAO számos olyan ügyet is talált, melyekben a csomagolóüzemek által jelentett számok alacsonyabbak lehetnek a valóságnál. Íme néhány példa:

  • A húsüzemekben gépeket takarító egészségügyi dolgozók végtag amputációkat és ujjlevágásokat szenvedtek el, néhányan a munkájuk során meg is haltak. Az ő eseteiket nem mindig számolják bele a hús- és baromfifeldolgozó ipari adatokba, mert sokan külső vállalkozóknak dolgoznak.
  • A helyszíni orvosi ellátóintézmények egészségügyi személyzete arra ösztönözte a dolgozókat, hogy térjenek vissza az üzemekbe  anélkül, hogy külsős orvoshoz fordulnának. A GAO idézett egy olyan esetet is, amikor egy dolgozó 90 alkalommal látogatott el egy ápolóállomásra, mielőtt orvoshoz utalták volna.
  • A hús- és baromfifeldolgozó iparban dolgozók az USA-ban gyakran bevándorlók vagy menekültek. Munkájuk és megélhetésük védelme érdekében bagatellizálhatják, vagy egyszerűen elhallgathatják a sérüléseket. A nyelvi akadályok azt is megakadályozhatják, hogy a munkavállalók megfelelő biztonsági képzésben részesüljenek.

(Forrás: CNN)