A gombák mindig is nagyon kedveltek voltak, ami egyáltalán nem csoda, hiszen könnyen rájuk lehetett találni, és igazán ízletes és laktató ételeket lehetett készíteni belőlük. Idővel arra is rájöttünk, hogy nem csupán gyűjteni érdemes, így sokan otthon is megpróbálkoznak a gomba termesztésével. Ez azért is remek öltet, mert így egészen biztosan nem akadunk bele egy mérgező gombába sem, amelyre a gyűjtögetés során sajnos van esély. Márpedig a gomba, ahogyan a medve is, nem játék, hiszen a tévedés könnyen az életünkbe kerülhet.

Ezért nagyon fontos, hogy igazolt forrásból vásároljunk, ha pedig a gombaszedés mellett döntünk, minden esetben vizsgáltassuk be a gombát fogyasztás előtt egy gombaszakértővel! Semmi esetre se hagyatkozzunk arra, hogy rákeresünk a neten és a képeket összehasonlítjuk az általunk gyűjtött gombával, mert az bizony végzetes tévedés lehet. Ráadásul sok gomba már a bőrrel történő érintkezés során is mérgező lehet, így a legjobb, ha kesztyűs kézzel bánunk velük szedés közben, azaz nem puszta kézzel fogjuk meg a gombákat.

Vegyük tehát komolyan, de ne rettenjünk el a gombától, hiszen ha mindent betartunk, akkor nagyon egészséges és nagyon finom ételeket készíthetünk belőle. Ha pedig heti rendszerességgel fogyasztjuk, az nagyon jó hatással lesz a szervezetünkre is. De vajon hogy fogyasszuk rendszeresen, ha nem állnak mindig a rendelkezésünkre? Erre is van számtalan remek megoldás, mivel a gombát tartósítani is lehet, sőt, érdemes!

Így fogyaszd és tartósítsd a gombát

1. Nem elég, ha ellenőrzött forrásból vásároljuk és bevizsgáltatjuk a gombát, az is nagyon fontos, hogy csakis friss gombából főzzünk, és azonnal fogyasszuk is el a belőle készült ételt, hiszen az már pár nap tárolás után is ételmérgezést okozhat.

gombák erdőben

A gombát minden esetben be kell vizsgáltatni gombaszakértővel, ha mi magunk gyűjtöttük. Fotó: Shutterstock

2. Éppen ezért nagyon fontos, hogy ha nem tudjuk rögtön elfogyasztani a gombát, akkor megfelelő módon tartósítsuk. A tartósításkor ügyeljünk rá, hogy a gomba minden esetben teljesen kifejlett legyen, emellett friss és sérülésmentes. Ha sérült, ne fogyasszuk el és ne is tartósítsuk. Nem éri meg, hiszen nagyon komoly rosszullétet és akár halált is okozhat a gombamérgezés.

3. A gombát tartósíthatjuk sós lében. Ehhez szükségünk lesz sóra, babérlevélre, fokhagymára és rozmaringra. A gombát főzzük meg sós vízben, aszerint, hogy az adott gomba mennyi főzési időt igényel. Átlagosan 10 percig kell főzni, de például a laskagomba esetében ez 25 percet vesz igénybe. Készítsük el ezután ízlés szerin a fűszeres levet a babérlevélből, a rozmaringból és a zúzott fokhagymából, majd szűrjük le és forraljuk össze a sós lével. A gombát tegyük steril üvegekbe, majd öntsük rá a forró, fűszeres levet úgy, hogy teljesen ellepje, és zárjuk le az üveget. Ezután tegyük száraz dunsztba, és hagyjuk kihűlni.


4. Savanyúságként is el tudjuk tenni a gombát. Ehhez sót, cukrot, ecetet, fokhagymát vagy hagymát, egész borsot, babérlevelet, koriandert, mustármagot és chilit használjunk. Az első lépés itt is a gomba sós vízben történő megfőzése, majd készítsük el az ecetes levet, forraljuk fel, majd a forrás után még 15 percig főzzük. A leszűrt gombát tegyük steril üvegekbe, majd öntsük rá a forró levet úgy, hogy teljesen elfedje, zárjuk le az üveget, és hagyjuk száraz dunsztban kihűlni.

5. Az olajos gombához hevítsünk egy kis olajat a serpenyőben, majd dobjunk rá egy kevés apróra vágott fokhagymát. A gombát vágjuk szeletekre, majd adjuk hozzá a fokhagymához, sózzuk és borsozzuk meg, majd amikor puhára pároltuk, tegyük üvegekbe. Az üvegeket alaposan zárjuk le, majd tegyük egy nagy lábasba, és öntsünk rá annyi vizet, hogy ne lógjanak ki belőle az üvegek. Forraljuk fel a vizet, majd hagyjuk benne kihűlni az üvegeket.

6. A gombát meg is tudjuk szárítani. Aszalógépben nagyjából 6-10 órára lesz szükség, amelyhez 5-6 mm-es szeletekre kell a gépbe tenni a megtisztított gombát. Akkor végeztünk jó munkát, ha a gomba pattanva törik. Ezután tegyük jól zárható, steril üvegbe.

7. De fagyasztani is lehet a gombát. Azonban érdemes előtte előfőzni, vagy 1-3 percre forró sós, citromleves vízbe tenni, majd onnan kivéve hirtelen jéghideg vízzel lehűteni.

Ezeket a gombákat érdemes megkóstolni

A legfrissebb táplálkozási tanácsok szerint hetente legalább 25 dkg gombát érdemes fogyasztanunk. A legelterjedtebb gombafajták a csiperke, a rókagomba, a laska, a vargánya, de újabban az egzotikus shiitake gomba is nagy népszerűségnek örvend.

gombák egymás mellett asztalon

A gomba szárítva is tartósítható. Fotó: Shutterstock

1. A csiperkének nem csak a neve kedves

csiperkék közül a leggyakoribb a mezei, a kerti és az erdőszéli csiperke. Fiatal korában selymes, fehér kalapot visel, mely ahogy korosodik, úgy válik egyre laposabbá és sárgábbá. Átmérője a 12 cm-t is elérheti. Tönkjén csinos gallért visel, illata pedig igazán vonzó. Nyersen is fogyasztható saláták alapanyagaként, de számtalan formában készíthető el még ezen kívül. Kirántva is finom, húsok töltelékeként is nagyon ízletes, de a reggeli rántottát is igazán csodálatossá képes tenni. Nem véletlenül nevezik champignonnak is, mert igazi bajnok a gombák között.

10 dkg csiperke átlagosan 6 gramm fehérjét tartalmaz. Szuperélelmiszer, mely kitüntető megnevezést csakis olyan élelmiszerek kaphatják meg, amelyek kiemelten hasznosak a számunkra. Kísérletek bizonyítják, hogy rendszeres fogyasztása csökkenti a koleszterinszintet, a benne lévő antioxidánsok pedig segítik a daganatos megbetegedések leküzdését. Az L-ergothionein nevű rendkívül erős antioxidánsból tizenkétszer annyit tartalmaz, mint például a búzacsíra.

2. A laskagomba, vagyis a fára nőtt kagyló

laskagomba igazi fatörzsön termő csoda. A legtovább szedhető gombafajta, de újabban már sokan belefogtak a termesztésébe is. Rendkívül gyorsan nő, így akár naponta többször is szükséges lehet a szedése. Legszívesebben a fűzfákat és a bükkfákat választja, de akár elszáradt rönkökön is képes megélni.

Kalapja húsos, az alakja pedig egy eltévedt, véletlenül fára nőtt kagylóra emlékeztet. Amíg a húsa fehér, addig puha és rugalmas, de az idősebb laskagombák fogyasztása már nem annyira élvezetes, hiszen húsuk rágóssá válik. Édes íze nagyon kellemessé teszi a belőle készített ételeket. A kínai orvoslásban az erek regenerálására használják. Könnyebben emészthető és több aminosav van benne, mint a csiperkében. Aktiválja az immunrendszert is, úgyhogy kétség nem fér hozzá, miért is kell minél többet fogyasztanunk belőle.

3. A vargánya a gombák királya

vargánya az erdei gombák királyaként is ismert gombafajta. Leginkább a savanyú talajú erdőket kedveli, így bükkösökben és tölgyesekben találkozhatunk vele leggyakrabban. Nagyon gyorsan tud növekedni, így egy nap alatt akár 2 cm-t is nőhet a magassága. Kalapja is igen tekintélyes, hiszen akár 20 cm is lehet az átmérője.

Sokak szerint frissen is kitűnő, de szárítva mélyülnek el igazán az aromái. A szárított vargányából éppen ezért már egy egészen kis mennyiség is különlegessé tudja varázsolni a vele fűszerezett ételek ízét. Kitűnő pöröltek, levesek készíthetők belőle. A benne található kitin miatt nehezen emészthető, így a fogyasztásában, mint egyébként mindenben, fontos a mértékletesség.

4. A shiitake gomba belopta magát a szívünkbe, és a levesünkbe is

shiitake gomba a keleti konyhaművészettel vált egyre ismertebbé és népszerűbbé. A neve a japán "shii", vagyis gesztenye, és a "take", vagyis gomba szóból származik. Ez legfontosabb élőhelyére utal, de a shiitake gomba nem csupán a gesztenyefán terem meg. Kedveli a bükköt, a tölgyet, sőt, még a szederfákon is szívesen él. Rendkívül gazdag tápanyagokban, és az egyik leghatékonyabb természetes immunerősítő. Tumorgátló hatása is van, és enyhíti a vérkeringési zavarokat.

Tehát, gombára fel, de legyünk vele nagyon óvatosak!