A nemek közötti egyenlőség nem csupán az emberi jogok kérdése, a mezőgazdaságban kulcsfontosságú a szegénység és az éhezés megszüntetéséhez. A fenntartható mezőgazdaság és a vidék fejlődése csak a nemek közötti aránytalanságok felszámolásával lehetséges.

Új FAO kiadvány ismerteti öt EU-s ország – köztük Magyarország – munkáját a nemek közötti egyenlőség előmozdítására a mezőgazdaságban. Mégis mire van ehhez szükség? Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) újonnan közzétett kiadványa öt európai ország gyakorlatán keresztül mutatja be, hogy milyen tényezőknek kell érvényesülnie a cél eléréséhez. Láthatóvá kell tenni a nők mezőgazdaságban betöltött szerepét, növelni az élelmezésbiztonságért, mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős állami szervek tudásbázisát – a folyamat tehát komoly beavatkozást igényel minden szinten.

A nemek közötti esélyegyenlőség érvényesítése a mezőgazdasági gyakorlatban című új kiadvány osztrák, magyar, szlovén, spanyol és északír esettanulmányokon keresztül ismerteti ezeket az elemeket. Amellett, hogy a nemek közötti egyenlőség az Európai Unió egyik alapelve, irányelvként beépült a közös agrárpolitikába (KAP) is.

"A nők és férfiak közös munkájának gyümölcse az élelem"

– mondta Vlagyimir Rahmanyin, a FAO főigazgató-helyettese és regionális képviselője. "Éppen ezért, mindkét nemnek azonos szintű elismerésben és bánásmódban kell részesülnie. Egy ilyen változáshoz politikai akaratra és támogató jogszabályi környezetre van szükség tagállami és európai szinten egyaránt."

A nők sokféleképpen járulnak hozzá a növénytermesztéshez, állattenyésztéshez, halászathoz és az akvakultúrához: aktívak a családi gazdaságokban, agráripari vállalatokban és független vállalkozóként egyaránt. Ennek ellenére erőfeszítéseiket gyakran nem tekintik „igazi munkának”, sokszor a nők is alábecsülik magukat, kevesebbet keresnek férfi társaiknál és csak kisebb mértékben vesznek részt a vidékfejlesztéssel kapcsolatos döntésekben.

A kötetben taglalt országok mindegyike törekszik arra, hogy a sikeres és újító vidéki gazdálkodó nőket elismeréssel díjazza. Függetlenül attól, hogy a kiválósági elismerést állami vagy civil szervezet adja, ráirányítja a figyelmet a nők a mezőgazdasághoz való hozzájárulására, elősegíti a társadalmi befogadást és harcol a nemi alapú sztereotípiák ellen.

nők

A nők sokféleképpen járulnak hozzá a mezőgazdasághoz, munkájukat mégsem mindig ismerik el kellőképpen – fotó: Shutterstock

Ezen fontos kérdésekre való (belső) figyelemfelkeltéshez megoldást nyújthatnak minisztériumi munkacsoportok, mely módszer Ausztriában példásan működik. A szomszédos országban 2002-ben kezdte meg működését egy munkacsoport, mely a nemek közötti esélyegyenlőség érvényesítését tűzte zászlajára. Az általuk kidolgozott genderstratégiát különböző kormányzati kezdeményezéseken keresztül valósítják meg.

Kulcsfontosságú továbbá a már Ausztriában és Spanyolországban is meghonosított költségvetési tervezés, mely külön forrásokat allokál ennek a területnek. Ezen országokban a költségvetés magában foglalja a tervek és tevékenységek szisztematikus és rendszeres átvilágítását a nemek közötti egyenlőségre gyakorolt hatása szempontjából. Észak-Írországban egy ettől eltérő, jól felépített rendszert használnak, melyet részletesebben bemutat a FAO kiadvány.

A Spanyolországról szóló fejezet kiemeli a 2010-ben létrehozott országos hálózatot, amely kifejezetten a halászatban tevékenykedő nők jogi és hivatalos elismeréséért jött létre. A női halászok szervezete mára a spanyol szociális védőháló részét képezi, és példája kiterjeszthető lenne európai szintre is. Ez megerősíti a FAO kiadvány egy fontos törekvését, hogy olyan sikeres programokat és gyakorlatokat emeljen ki, amelyek megvalósíthatók lennének egész Európában és azon túl is.

A kiadvány ingyenesen elérhető online, angol nyelven.